Jelentős kárt okozott a kőbányai önkormányzatnak egyik vállalkozása, amellyel 2000-ben – György István akkori fideszes polgármester és a jobboldali képviselőcsoport tiltakozása ellenére – vagyonkezelési szerződést kötött az MSZP–SZDSZ-es többségű helyhatóság. Jobboldali képviselők többek között azért ellenezték a megállapodást, mert a KŐBETA – szerintük – „hihetetlenül” magas összegért vállalta a X. kerületi vagyon kezelését. A szkeptikusok véleményét alátámasztotta az ÁSZ napokban közölt jelentése, amely megállapította, hogy „legkevesebb 493 millió forint veszteség érte a portfóliókezelés miatt” az önkormányzatot, amely „a piaci átlagnál nagyobb díjat fizetett a KŐBETA Rt.-nek”.
A szerződés értelmében az önkormányzati cég 2,1 milliárd forint árfolyamértékű portfólió – ez 100 ezer darab Richter-részvényből és más értékpapírból állt – felett rendelkezhetett, amely összeg a belterületi földterületek privatizációjából származott. A vállalkozásnak egyébként nem volt engedélye értékpapír-kereskedelemre, ezért egy – ilyen jogosítványokkal rendelkező – másik cég szolgáltatásait is igénybe kellett vennie. Az ellenőrzött időszakban – 2000-től 2003 harmadik negyedévéig – 248 millió forintos hozamnövekedést értek el, a vagyonkezelési díj levonása után az önkormányzatnak azonban alig több mint hárommillió forint maradt. Mivel az „alvállalkozó” sem ingyen végezte a kereskedést, neki is ki kellett fizetni 96 millió forintot. Az ÁSZ megjegyzi, hogyha a vagyont állampapírba fektették volna, akkor ugyanennyi idő alatt 400 millió forint pluszra tehettek volna szert az értékpapír-kereskedőknek kifizetett 93 millió mínusz helyett, így a végeredmény összesen majd félmilliárd forintos veszteség lett.
Andó Sándor, a kerület MSZP-s polgármestere – más szocialista és szabad demokrata politikusokkal együtt – maga is részt vett a KŐBETA irányításában: igazgatósági tag volt az alapítástól egészen 2002 májusáig. Andó képviselőtársaival együtt azért mondott le posztjáról, mert a törvények már nem tették lehetővé, hogy önkormányzati képviselő tag legyen önkormányzati cég igazgatótanácsában.
Az ÁSZ jelentéséből kiderül, hogy a szerény eredmények ellenére a KŐBETA vezetőinek juttatásai folyamatosan emelkedtek. A személyi jellegű költségek először egy év alatt 4,6-szorosára, majd 2002-ben az inflációt meghaladó mértékben – vezetőknél 10,6, míg igazgató tanácsi (it-) és felügyelőbizottsági (fb-) tagok esetében 16,5 százalékkal – emelkedtek. Összegszerűen ez azt jelentette, hogy 2002-ben a napi munkában nem részt vevő it- és fb-tagok havonta átlagosan 125 ezer forintos tiszteletdíjat kaptak – áll a jelentésben.
Az ÁSZ azt javasolja a képviselő-testületnek, hogy kezdeményezze a KŐBETA Rt.-nél a veszteség megtérítését, azt azonban a polgármesterre bízzák, hogy kivizsgáltatja-e az ügyet, illetve tesz-e a feljelentést. Az önkormányzat illetékese megkeresésünkre közölte: a vizsgálati jelentés megállapításait vizsgálják, pénzügyi bizottság elé terjesztik, észrevételeiket később közlik.
üzlet a K&H Equitiesszel. A kőbányai vagyonpolitika eredményeképpen a kerület mintegy hárommilliárd forintja ragadt bent a K&H Equities Rt.-nél is. A helyhatóság belterületi földterületeinek értékesítéséből származó részvénycsomag egy részével Kulcsár Attila és társai éltek vissza.