Felszálló ág

A közelmúltban fontos pillanathoz érkezett Európa polgárirepülőgép-gyártása: Toulouse-ban hozzáfogtak a világ legnagyobb utasszállítójának összeszereléséhez. Ezzel az Airbus Industrie megerősítheti vezető helyét a két nagy gyártó versenyében. Az óceán túlpartjáról lekicsinylően néznek át az innenső oldalra: kinek kell majd ez az óriásgép, hiszen válságban van a légi közlekedés! A kérdés csak az, hogy meddig.

Pósa Tibor
2004. 05. 22. 13:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szép nagy madár, de fog majd repülni? – kérdezték az újságírók két hete Toulouse-ban a kezükben a repülőgépmakettet forgatva. Fog – válaszolták tömören az Airbus illetékesei. A toulouse–blagnaci gyár május 7-i ünnepélyes átadásával megkezdődött az Airbus A–380-as típusának összeszerelése. A világ legnagyobb utasszállító repülőgépe összeállításának múlt pénteki megkezdésekor megjelent Jean-Pierre Raffarin francia miniszterelnök is, kifejezve azt a csak a gép nagyságához mérhető reményt, amelyet Európa fűz az új vállalkozáshoz.
A vágyak óriásiak, csakúgy, mint a költségek. Az A–380-as fejlesztési kiadásai elérhetik a 10,7 milliárd dollárt. Már a Toulouse melletti csarnok is kolosszális: a felépítéséhez két évre volt szükség, alapterülete 250 ezer négyzetméter, 35 ezer tonna acél, az Eiffel-torony tömegének négyszerese adja a vázát. Kell is ekkora tér, ugyanis itt raknak össze hetente egy példányt a majdnem futballpályányi helyet igénylő óriásgépből, amelynek hossza 79,8 méter, szárnyszélessége majd ugyanennyi, magassága 24,1 méter, súlya 560 tonna, meghaladja a most készülő nemzetközi űrállomásét. A kialakítástól függően minimum 555 utas szállítására alkalmas, de 800 ülőhelyet is el tudnak helyezni a kétszintes fedélzeten. Egy tankolással 14 400 kilométert tehet meg. Az utasszállító kategóriában minden rekordot megdöntő A–380-as a szakértők szerint nemcsak megduplázhatja az európai repülőgépgyártó cég nyereségét, hanem új korszak kezdetét jelentheti a nemzetközi légi közlekedésben.
Csaknem másfél évtizednek kellett eltelnie az ötlettől a kivitelezésig. A kilencvenes évek elején, amikor az utasok száma évről évre öt százalékkal nőtt, az elemzők jelezték, hogy 2010-re fel kellene váltani a legendásnak tartott Boeing–747-est egy nagyobb, 600–800 főt szállítani képes óriásgéppel. A Boeing csúcsgépének átlagos befogadóképessége 420 fő. 1991-ben Jean Pierson, az Airbus Industrie akkori vezetője bejelentette, hogy megkezdik a tanulmányokat a Boeing–747-esnél nagyobb, de főként gazdaságosabb modell kifejlesztésére. A Seattle városában berendezkedett amerikai repülőgépgyártó hatalmasság felkapta a fejét a hírre, és sorra megkörnyékezte az Airbusban részt vevő nagy európai cégeket, a British Aerospace-t, a spanyol Casát, a francia Aerospatiale-t, hogy vele alakítsanak céget az óriásgép megalkotására. Sikeresen behálózta a német Daimler repülőgépgyártó részlegét, a Dasát. Ezt követően az Airbus Industrie rábólintott az amerikaiak kezdeményezésére. Valóságos bújócska kezdődött el a felek között: mindkettő azt akarta megtudni, hol tart a másik a szuperjumbo kifejlesztésében. A bizalmatlanság közepette nem lehetett hosszú életű az együttműködés, 1995-ben felmondták a nagy gép megépítése érdekében kötött kényszerházasságot.
A rá következő évben az európaiak létrehozták a „nagy repülőosztályt”, a LAD-ot, amelynek fejévé a német Jürgen Thomast nevezték ki, aki a jelenlegi A–380-as egyik atyja. A másik az ő nyugdíjazása után a helyére került fiatal Charles Champion. Ez év nyarán Carcassonne-ban az Airbus összehívott egy tanácskozást annak a tizennégy légitársaságnak a részvételével, amelyek a legnagyobb vásárlói voltak. Nemcsak a varázslatos középkori vár, a golf, a libamáj, a finom francia borok nyűgözték le a vendégeket, hanem az a kérdés is, amelyet az Airbus vezetői intéztek hozzájuk: milyen gépekkel szeretnék felváltani a XXI. században a Boeing–747-eseket? Záporoztak az ötletek és a kívánságok. A légitársaságok meghívottai szinte el sem akarták hinni, hogy nem repülőgépeket akarnak eladni nekik, hanem megkérik őket, vegyenek részt a jövőbeni óriásgép létrehozásában. A később huszonhárom tagúra bővült megrendelői körben százszámra alakítottak munkabizottságokat, amelyek összegezték a kívánságokat a hatótávolságtól az utaslétszámon át a kényelmi berendezésekig.
Természetesen a nagy utazók sem maradtak ki az Airbus kutatásából, közülük mintegy 1200-nak a véleményére volt kíváncsi a vállalat. Az utasok első számú kérése a nagyobb férőhely volt, mire 24 centiméterrel növelték az ülések szélességét. Az A–380-as elég tágas ahhoz, hogy az utazók kívánságára létrehozzanak a fedélzetén bárt, kis üzleteket, külön férfi- és női mosdót, internetkapcsolatot, gyermekmegőrzőt. Az előkelőbb osztályokon üzleti tárgyalásokra fenntartott helyiség található, sőt különkabin ággyal, ha valaki végig akarja aludni a hosszú utat. Aki pedig a testét kívánja erősíteni, bemehet a konditerembe. „Új utazási formát akarunk létrehozni, amely biztonságos körülmények között nyújt olyan kényelmet, amilyenre vetélytársunk harminc évvel ezelőtt még nem is mert gondolni” – idézte az Express hetilap az európai vállalkozás marketingfőnökét.
Az Airbus elnök-vezérigazgatói székében 1998 tavaszán Noel Forgeard váltotta fel Jean Piersont. Ugyanez év végén felállt az EADS (European Aeronautic Defence and Space Company – Aerospatiele, Matra, Dasa, Casa), amely a még nem létező repülőgépet volt hivatott eladni. Az üzlet inkább politikai kérdéssé vált, mint iparivá. A költségeket nem tudta volna állni a befektetett magántőke, be kellett vonni az államot is. Nagy-Britannia társulásával létrejött a vállalat (80 százalék EADS és 20 százalék BAe Systems), amely a tervrajzot hivatott elkészíteni. A 10,7 milliárd dolláros vállalkozás szinte egész Nyugat-Európát behálózta, 6400 repülésügyi szakember dolgozott és dolgozik rajta. A szárnyak a walesi Broughtonban készülnek, a farki kormányzórészt a spanyolországi Getaféban, a pilótafülkét a franciaországi Saint-Nazaire-ban, a repülőgéptörzset pedig Hamburgban gyártják. Mindezt Toulouse-ban szerelik össze. Ehhez majd kétmilliárd dollárért zöldmezős termelőüzemeket, szerelőcsarnokokat kellett tető alá hozni, mégpedig a legmodernebb gyártófelszereléssel. A súlycsökkentés elérése érdekében először alkalmazták a polgárirepülőgép-gyártásban az üvegszál–alumínium ötvözetet, s gyakran folyamodtak a karbonszármazékokhoz is. A négy hatalmas hajtómű egyaránt megfelel az európai és az amerikai környezetvédelmi előírásoknak.
A végére maradt a legnagyobb gond, hogy miként szállítsák az elkészült darabokat az összeszerelés helyére. Előbb a Beluga, a légi teherszállítás orosz masztodonja kínálkozott, ám egyes darabokhoz még ez is kicsinek bizonyult. Felmerült az ötlet, hogy építsen az Airbus a Beluga kapacitását meghaladó teherszállítót, de ezt az idő szorítása miatt elvetették, és végül a vízi út mellett döntöttek. A problémát most már az Airbus francia összeszerelő gyárának elhelyezkedése jelenti, amely a gallok büszkesége ugyan, de ahova csak három éjszakán át lehet eljuttatni a hatalmas géptestdarabokat 240 kilométernyi közúton.
A világon mintegy hatvan repülőtér van, ahol landolni tud majd az A–380-as, ám ezeknek is meg kell erősíteni a leszállópályáját. A fenntartók nem nagyon igyekeznek a munkával, jövőre jó, ha tíz készen áll a hatalmas Airbus fogadására.
A szupergép ára 270 millió dollár körül lesz, de a vállalkozás csak 250 repülő eladása után hoz nyereséget. A légi utazás szakértői szerint húsz éven belül legalább 1200 darab 400 személyesnél nagyobb repülőgépre lesz szükség a világon, nem beszélve a teherszállító gépek iránti igényről. „Ha a megrendelések felét megszerezzük, már biztos a profitunk” – fejezte ki reményét Forgeard, az Airbus főnöke. Az első megrendelők már öt éve sorban állnak: az Emirates Airlines 1999-ben rendelt hét A–380-ast, ezt követte a Singapore Airlines, majd az Air France, a Virgin. A megrendelések száma ma már eléri a százharmincat. Jövőre tervezik az első próbarepülést.
A Boeing illetékesei valószínűleg nem hittek az európai óriásgépben. Az évek során mindig abban bíztak, hogy az Airbus bedobja a törülközőt, és lemond a gyártásról, de az európaiak számára, miután dollármilliókat, sőt talán -milliárdokat költöttek az elképzelésre, nem maradt más út, csak az előremenekülésé. A seattle-i cég, amelyhez azóta csatlakozott fő amerikai konkurense, a McDonnell–Douglas, vélhetően elszámította magát. Jó ideig azt a látszatot keltette, hogy megnövelt utasszámú Boeing–747-essel áll elő. A hír hallatán bizonyára megfagyott a vér az Airbus vezetőiben, de végül az amerikaiak visszavonták a tervet, és bejelentették, hogy a közeljövőben a közepes nagyságú gépekre összpontosítanak. Ám e téren is érződik a bizonytalanság: 2001-ben közölték, hogy kifejlesztik a Sonic Cruisert, amely a hangsebességnél valamivel lassabban, óránként mintegy 1100 kilométert megtéve közlekedik. A 250 utas szállítására alkalmas gép iránt igen csekély volt az érdeklődés, a légitársaságok inkább a gazdaságosságot, mint a sebességet tartják szem előtt. Arról nem is szólva, hogy a Sonickal az Amerika két partja közötti repülőút csupán negyven perccel, a transzatlanti utazás pedig két órával lenne kevesebb. A légi közlekedés válságára hivatkozva a Boeing 2002-ben elállt a fejlesztéstől.
Egyre több szakember látja úgy, hogy a verseny megfordult: az 1990-es években tapasztalt helyzettel ellentétben most már a Boeing fut az Airbus után, és nem fordítva. A múlt év eladási eredményei is ezt igazolják, ugyanis történetében először tavaly szállított le több repülőgépet (305) az európai vállalat, mint amerikai vetélytársa (281). Ha az öreg földrészen jól osztottak-szoroztak, akkor pár éven belül hatalmas érvágást kell elszenvednie a Boeingnek, mert kimarad az óriásgépek új nemzedékének üzletéből. Jean-Luc Lagardére, az egyik legnagyobb francia vállalkozó, az EADS társelnöke, a Matra tulajdonosa szerint a Boeing–Airbus összecsapás lesz a XXI. század „világbajnoki döntője”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.