Fenyeget a kamatadó

A kormány hatmillió ember zsebében kotorászik a spórolt pénz után – utalt Áder János (Fidesz) a kabinet kamatadóval kapcsolatos elképzeléseire. Urbán Árpád (MSZP) kijelentette: a családon belüli erőszak elsősorban a romákra jellemző. Letette esküjét a Fidesz-frakció két új tagja, Deák András és Garamvölgyi György.

Kis Ferenc
2004. 05. 04. 20:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Árnyékot vetett az európai uniós csatlakozással kapcsolatos ünnepre, hogy a Pénzügyminisztériumból kiszivárgott hírek szerint kamatadó bevezetését tervezi a tárca – mondta el Áder János (Fidesz). Úgy vélte: hallgassanak a választópolgárok Medgyessy Péter miniszterelnökre, aki az MSZP május 1-jei majálisán azt mondta, hogy arra kell voksolni, aki csökkenti az adókat. Alig múlt ki a telefonadó, a kamatadóval „a kormány hatmillió ember zsebében kotorászik”. Pedig a jelenlegi kamatokkal a többségében néhány tíz- vagy százezer forintos megtakarítások éppen hogy megőrzik értéküket. Áder kifejtette: ez év január 1-jétől nincs nullaszázalékos áfakulcs, a 12 százalékos kulcs 15-re emelkedett, és 12 helyett 25 százalékos lett például a villamos energia általános forgalmi adója. A kormány növelte többek között a gépjárműadót, az örökösödési és ajándékozási illetéket.
Veres János, a PM politikai államtitkára szerint csak egy szakértői anyagban említették a kamatadót, az „igazságos közteherviselésre” hivatkozva. Az EU országaiban van kamatadó, érdemes rajta elgondolkodni – mondta. Állítása szerint a kamatadó kérdése az előző kormány alatt is felmerült.
Szijjártó Péter (Fidesz) szerint a szocialisták az árokbetemetés helyett az árokba temetés politikáját folytatják. Mint interpellációjában fogalmazott: a legfőbb ügyész és a PSZÁF-elnök mellett a KSH vezetése is miniszterelnöki céltáblává vált. Utalt arra, hogy Mellár Tamás nemrégiben menesztett KSH-elnök magát korábban konzervatív gondolkodásúnak vallotta, s vezetése idején a hivatal a Medgyessy-kormánynál magasabb inflációt jelzett előre, amely utóbb igaznak is bizonyult. Szijjártó úgy véli, ezek is kiválthatták a nemzetközileg elismert szakember menesztését. Kifogásolta, hogy a KSH-ban folyó politikai tisztogatás nem ért véget, hiszen nemrégiben a két elnökhelyettest is leváltották. Szerinte a gazdasági mutatók javulása érdekében nem a KSH három vezetőjét kell leváltani, hanem a parlamenti patkó első sorában ülő személyeket. Erre Veres János pénzügyi államtitkár cáfolta, hogy politikai lépés lett volna a KSH élén történt váltás. Az inflációs előrejelzéssel kapcsolatban megjegyezte: a KSH-nak nem feladata jóslásokba bocsátkozni.
*
Tegnap két ellenzéki honatya, Lezsák Sándor (MDF) és Révész Máriusz (Fidesz) is elfogadta az interpellációjukra adott választ. Lezsák a romániai Verespatakon készülő aranybánya kapcsán azt tudakolta, mit tesz a magyar kormány az újabb ciánszennyezés megakadályozásáért. Kovács László külügyminiszter feleletét – amelyben a tárcavezető arról biztosított, hogy a kérdés napirenden volt a román külügyi tárcavezető budapesti tárgyalásakor, a romániai engedélyezés pedig nincs folyamatban – az ellenzéki politikus további lépéseket sürgetve fogadta el. Révész Máriusz azt kérdezte, igaz-e, hogy az oktatási tárca az Apáczai Közalapítvány megszüntetését tervezi, összevonva azt az összes többi oktatási alapítványnyal, így biztosítva a határon túliak támogatását. Szabados Tamás oktatási államtitkár elismerte, hogy készült egy, az összevonást célzó koncepció, amelyet azonban a határon túli szervezetek ellenzése miatt elvetettek.
„Mikor hallgatja ki a rendőrség Schönthal Henriket?” – intézte azonnali kérdését a belügyminiszterhez Demeter Ervin (Fidesz). A politikus elmondta: nevezett személy off-shore cége utalta az eredetileg autópálya-építésre szánt pénzeket MSZP-s politikusokhoz közel álló vállalkozókhoz. Pál Tibor belügyi államtitkár azt javasolta Demeternek, hogy a nyomozást felügyelő Fővárosi Főügyészséghez forduljon kérdésével. Hozzáfűzte, a rendőrség még aznap továbbította az elfogatóparancsot az Interpolhoz, amikor az ügyészség azt kiadta. Az USA azonban további adatokat kért a kérelemhez, amelyet szintén haladéktanul teljesített a rendőrség.
Pap János (Fidesz) azt tudakolta: mit takar a Motimnál a vörösiszap? Kifejtette: a mosonmagyaróvári timföldgyár privatizációja során az kapott kedvezményt, aki garantálta a környezeti károk felszámolását. A gyár két éve megszűnt, de az új tulajdonosok – amelyek egyike Gyurcsány Ferenc sportminiszter – a korábbi környezeti károk felszámolása helyett újabb veszélyes hulladékokkal „örvendeztetik” meg a várost. Kis Zoltán, a zöldtárca államtitkára azt hangsúlyozta, a veszélyes hulladékot a részvénytársaság rekultiválta, és folyamatos monitoring alatt tartja.
Pettkó András (MDF) azt állította, hogy a két nagy párt közötti érdekcsoportok kiegyezése zajlott a Magyar Posta Rt. informatikai fejlesztése kapcsán. Csepeli György informatikai államtitkár nem tudott válaszolni a képviselő kérdésére, hogy milyen állami támogatást kap a fejlesztésben részt vevő econet.hu.
Fónagy János (Fidesz) azt kifogásolta, hogy az autópályadíjak az inflációt jóval meghaladó mértékben növekednek, Csillag István gazdasági miniszter viszont azzal érvelt: a négynapos matricát főként külföldiek vásárolják.
A T. Ház tegnap elkezdte a jogharmonizációs célú, a pénzügyi szolgáltatáshoz kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló javaslat vitáját. Lezárták a képviselők a távoltartási törvényjavaslat általános vitáját. Urbán Árpád (MSZP) hasznosnak nevezte a javaslatot, és felhívta a figyelmet arra: a családon belüli erőszak sajnos elsősorban a roma családoknál fordul elő.

Új képviselők. Az Országgyűlés ülésén letette az esküt a Fidesz-frakció két új tagja, Deák András és Garamvölgyi György. Deák András a fővárosi Fidesz– MKDSZ-frakció tagja, Garamvölgyi György a Fidesz Zala megyei elnöke. A két mandátum Isépy Tamás halála és Szalai Annamária Országos Rádió és Televízió Testületben betöltött tisztsége miatt üresedett meg.



Felháborodott Tóthok. Tóth András, a polgári titkosszolgálatok irányításában közreműködő politikai államtitkár szerint Demeter Ervin fideszes képviselőnek, a brókerbizottság volt vezetőjének eljárása példátlan, egyszersmind szánalmas. A szocialista politikus ezt azzal kapcsolatban jelentette ki, hogy Demeter a CIA helyi rezidenséhez fordult a brókerügy és az Egyesült Államok elleni terrortámadás esetleges összefüggéseinek ügyében. Tóth Károly (MSZP) szerint Demeter Ervin fideszes képviselő, a brókerbizottság volt vezetője elvesztette józan ítélőképességét. Demeter lapunknak ugyanakkor azt mondta: ő az amerikai nagykövetség egyik munkatársával folytatott magánbeszélgetést, amelyen szóba került a K&H ügy is. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.