Hat éve tart a Princz-ügy

Hat éve húzódik a Postabank-ügy, a tavaly nyári vádemelések óta nincs kitűzött tárgyalási napja, hiszen – ahogy a bíróság illetékese tájékoztatott – a bírónő, akire az eljárást szignálták, jelenleg többek között a Szabadi-perrel van elfoglalva. Így egyre valószínűbb, hogy Princz Gábor és társai ügyében ebben a ciklusban sem születik ítélet.

Swendt Pál
2004. 05. 14. 19:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Postabanknál keletkezett 153 milliárd forintos vagyonvesztés miatt több állami szerv tett büntetőfeljelentést még az 1998-as kormányváltást követően, a Horn-kabinet idején bekövetkezett veszteségek felelőseinek felkutatása érdekében. A vizsgálat gazdasági társaság vezető tisztségviselői által elkövetett visszaélés miatt indult, majd a vádhatóság többször meghosszabbította a nyomozást.
Princz Gábort 2003. március 18-án előbb a Budai Hengermalom Kft. megvásárlása során, majd április 7-én a Postabanknál elkövetett hűtlen kezeléssel gyanúsította meg a rendőrség, majd a vádhatóság júniusban a bíróságra továbbította a vádiratot az egykori vezérigazgató és társai ellen. A dokumentum szerint a vezetők 36,1 milliárd forint vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelést követtek el azzal a döntéssorozattal, amelynek célja az ügyészség szerint a „tulajdonosok és a bankfelügyelet megtévesztése volt”. A vád szerint a bank egykori irányítói – Princz Gábor, Varga Iván, Tarr József, Lovas Józsefné, Jávori Péter, Pusztai Viktor és Szabóné Bolváry Mariann – ténykedésükkel megtévesztették a tulajdonost és a bankfelügyeletet, nem képeztek céltartalékot, és jól prosperáló bank látszatát keltették. A Fővárosi Bíróság (FB) a fenti üggyel egyesítette azt a vádiratot, amelyben a Hengermalom Kft.-nek a kilencvenes évek közepén folyósított, 2,6 milliárd forintos hitelügylettel kapcsolatban – szintén Princz Gábor ellen, 121 millió forintos vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés miatt – június 27-én emeltek vádat.
Emlékezetes: a kft. a magánosítás után fele részben Máté László, az MSZP volt pénztárnoka tulajdonába került, aki később 300 millió forintért kívánta eladni harmincmilliós névértékű üzletrészét, amelynek megvásárlására a bankelnök szóban utasította egyik helyettesét.
A Postabank-ügyet az FB Diós Erzsébet bírónőre szignálta, aki egyebek mellett Szabadi Bélának, a földművelésügyi tárca volt politikai államtitkárának büntetőügyét is tárgyalja.
Nehéz-Posony István, az egykori bankvezér védője lapunknak elmondta: a bíróságon úgy tájékoztatták, hogy legkorábban őszszel kerülhet sor az első tárgyalási napra.
A per megkezdését késlelteti az eljárás során keletkezett dokumentumok tanulmányozásához szükséges idő, a rendkívül bonyolult ügy miatt pedig még a bíróság eljárása és a jogerős ítélet kihirdetése is több évbe telhet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.