Holt-tenger, élő viták

Lóránt Károly
2004. 05. 22. 16:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jordánia számára nagy megtiszteltetés, hogy a holt-tengeri üdülőközpontban immár másodszor adhatnak otthont a világgazdasági fórumnak. A rangos eseményt maga a jordán király, II. Abdullah nyitotta meg, aki apja, Husszein politikájához és végrendeletéhez híven igyekszik egyensúlyozni az amerikai–izraeli és az arab érdekek között. Ez a politika mind ez idáig sikerrel járt, Jordánia a térség legdinamikusabban fejlődő országa, politikailag pedig kiemelkedően stabil és biztonságos.
A fórum fő témája a térség gazdasági és politikai átalakulása volt. A napirenden lévő kérdések közül – az arab felfogást tolmácsolva – a jordán király három problémakört emelt ki: a palesztin kérdés megoldását, Irak jövőjének megvitatását és az arab világban szükségessé váló reformokat.
Ezek közül a leghevesebb viták természetesen a palesztin kérdés körül bontakoztak ki, különös tekintettel Izraelnek a Gázai övezetből való kivonulására. A The Jordan Times tudósítója szerint az Európai Uniót képviselő politikusok azt a véleményt fejtették ki, hogy ha a gázai kivonulással Izrael előre kíván lépni, akkor a kivonulást úgy kell értelmezni, hogy azt követően semmilyen ürüggyel nem vonul vissza a térségbe. Az Európai Unió ahhoz is ragaszkodik, hogy a Gázai övezetből való kivonulás egy tárgyalásos folyamat keretében történjen, koordinálva a palesztinokkal és a közel-keleti békefolyamat „kvartettjével”, vagyis az Egyesült Államokkal, az Európai Unióval, az ENSZ-szel és Oroszországgal. Ezen túlmenően Izraelnek részt kell vállalnia az általa lerombolt (és korábban nagyrészt európai hozzájárulással létrehozott) infrastruktúra újjáépítésében.
Az izraeli miniszterelnök-helyettes, Ehud Olmert azonban nem lelkesedett az Európai Uniónak a békefolyamatban való részvételéért, mondván, hogy az unió közel-keleti politikája elfogult. „Nagymértékben érdekeltek vagyunk, hogy fejleszszük kapcsolatainkat az Európai Unióval, de nagyon aggódunk azok miatt az antiszemita megnyilvánulások miatt, amelyek néhány európai országban előfordulnak” – tette hozzá.
A konferencián azonban az is kiderült, hogy a közel-keleti béke- és reformfolyamatban meghatározó szerepet maguk az arabok kívánnak játszani. Amr Musza, az Arab Liga főtitkára például a fórum plenáris ülésen kifejtette: „Nincs szükségünk konferenciákra, hogy megmondják nekünk: reformokra szorulunk. Ezt mi magunk is tudjuk. De a reformoknak saját elhatározásunkon kell alapulniuk és ehhez kell a Nyugat segítsége.” Musza azonban hozzátette, „nem következhet be reform mindaddig, amíg a palesztin kérdés nincs megoldva és Irak jövője nincs megfelelően elrendezve”.
Azt, hogy reformon mit is kell érteni, pontosan a vitákból igazán nem derült ki, az azonban igen, hogy a Nyugat és az arab világ közötti kapcsolat javításának előfeltétele a palesztin és iraki problémának az arabok számára is elfogadható megoldása.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.