Igazságszolgáltatás kampánycélokra?

–
2004. 05. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A résztvevőkön kívül szinte a teljes magyar bírói kart felháborító találkozóra került sor szocialista párti képviselők és az újonnan létrehozott táblabíróságok vezetői között Szegeden. A május 14-re titokban megszervezett megbeszélésen Medgyessy Péter miniszterelnök, Bárándy Péter igazságügy-miniszter és Vastagh Pál szocialista képviselő vett részt. Az igazságszolgáltatást Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke, valamint – egyéb tekintetben még nem is működő (!) – táblabírósági elnökök és helyetteseik képviselték. Sokat és okosat így nemigen mondhattak egymásnak.
A találkozó tervéről, szervezéséről, annak céljáról és tematikájáról a magyar bírói kar semmit nem tudott. De nem tudott arról a bíróságok legfelsőbb igazgatási szerve, az Országos Igazságszolgáltatási Tanács testülete és a bírósági igazgatás feladatának csaknem egészét elvégző – egyes lapok szerint többségében konzervatív beállítottságú – megyei bírósági elnöki kar sem. Pedig fontos személyek fontos kérdésekről beszélgettek. Minden előzetes egyeztetés, véleménykérés, előkészítés nélkül.
Olyanokról, mint a bírói eljárásokra vonatkozó törvények koncepciója, a bírói életpályamodell törvényi szintű kidolgozása, a volt Kúria épületének jövőbeni sorsa, vagy hogy a területi bírósági igazgatás központjai a megyei bíróságok vagy a táblabíróságok legyenek-e. És mindezt az érintettek véleményének ismerete, a szakemberek megkérdezése, előzetes hatástanulmányok, gazdaságossági számítások elvégzése nélkül. A felelős magyar miniszterelnök és az igazságügy-miniszter részvételével.
Sokan kérdezték: mi ez? Mi zajlik itt? Miért kellett ez a találkozó?
Talán mert a miniszterelnök éppen Szegeden járt? Vagy mert közeledik az EU-parlamenti választások időpontja, s néhányan felismerték, hogy az igazságszolgáltatásban dolgozók létszámához képest közvélemény-formáló erejük kiemelkedő? „Én nem tudom…”
De még sok mindent nem tudok.
Nem tudom, hogy miért kellett e találkozót szabadkőműves módszerekkel olyan titokban megszervezni, mintha a bíróságok illegalitásban működnének.
Nem tudom, hogy a résztvevői kört milyen szempontok alapján jelölték ki. Mert ha az ítélőtábla elnökhelyettesei azon részt vehettek, miért nem vehetett részt a Legfelsőbb Bíróság és az Országos Igazságszolgáltatási Tanács elnökhelyettese? Nem tudom, hogy a meghívottak köréből hogyan maradhattak ki az Országos Igazságszolgáltatási Tanács tagjai, akik a fenti kérdésben leginkább rendelkeznek törvényben meghatározott kompetenciával.
És kinek nem jutott eszébe, hogy a magyar bírósági igazgatás túlnyomó részét végző megyei bírósági elnökök véleménye is fontos lehet olyan kérdésben, hogy az igazságügyi területi igazgatás központjai a megyehatárokhoz vagy az ítélőtáblák illetékességi területéhez igazodjanak-e?
Erős a gyanú, hogy egyszerű kampányfogásról van szó, amely a költségvetésnek anyagilag kiszolgáltatott bíróságokra nem vet jó fényt, de a kormányzati felelősség kérdését is felveti.

Papodi Éva
Budapest

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.