Ismét megbukott egy törvény

Nemzetközi szerződésbe ütközik a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló törvény egyik bekezdése, ezért a kifogásolt rendelkezést az Alkotmánybíróság tegnap megsemmisítette. Ezzel a taláros testület újabb olyan jogszabályi paszszust törölt el, amelynek elfogadását csak a kormánypártok támogatták.

Szakács Árpád
2004. 05. 12. 19:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megsemmisítette az Alkotmánybíróság (Ab) a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló törvény egyik bekezdését, mivel álláspontja szerint a kifogásolt passzus ellentétes egy nemzetközi szerződéssel. A taláros testület döntéséből kiderül: a katolikus egyház közszolgáltatásáért járó állami támogatásnak a települési önkormányzat döntésétől való függővé tétele ellentmond a Magyar Köztársaság és az Apostoli Szentszék közötti megállapodásnak. A határozathoz Holló András, Kiss László és Kukorelli István alkotmánybírák különvéleményt csatoltak, „amelyben a nemzetközi szerződésből származó jogalkotói feladat elmulasztását javasolták megállapítani”. Az Ab három országgyűlési képviselő: Semjén Zsolt (Fidesz), Salamon László (Fidesz) és Balsai István (MDF) indítványa alapján indított eljárást.
A parlament első alkalommal 2002 végén módosította a szociális törvényeket. Mádl Ferenc köztársasági elnök akkor nem írta alá, hanem megfontolásra visszaküldte a törvénycsomagot a T. Háznak. Az államfő alkotmányossági kifogásokat fogalmazott meg, mondván, a jogszabályi módosítások hátrányosan érintenék azokat az állampolgárokat, akik egyházi intézményben kívánják igénybe venni a szociális alapellátásokat. Az ellenzéki pártok egyetértettek Mádl Ferenc kifogásaival. A Fidesz és az MDF szerint sem fogadható el, hogy az egyházaknak szerződést kell kötniük a helyileg illetékes önkormányzatokkal, amennyiben költségvetési forrásokhoz akarnak jutni a szociális alapellátásban való részvételhez.
*
A záró vitán is hangoztatott kormánypárti álláspont szerint a törvény egyetlen eleme sem diszkriminatív, az egyházak pedig jobb helyzetbe kerülnek, mint amilyenben voltak. A javaslatot a kormány ezért változatlan formában terjesztette be, amit a parlament 2003. február 4-én fogadott el.
– Megnyugvással fogadtam az Ab döntését, amely alátámasztotta mindazt, amit a kormányváltás óta hangoztatok – nyilatkozta Semjén Zsolt. Hozzátette: precedensértékű a döntés, amelynek messzemenő következményei lesznek más törvények vonatkozásában is, hiszen a jelenlegi kormány számos esetben sértette meg az Apostoli Szentszékkel és más egyházakkal között megállapodásokat. Veres András püspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia titkára annyit közölt: csak az alkotmánybírósági határozat kézhez vétele után akar a kérdésről nyilatkozni. Gulyás Kálmán egyházügyi államtitkár lapzártáig nem reagált a döntésre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.