Kiáltó múlt

Ferch Magda
2004. 05. 22. 13:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Mint szeszélyes gyorsasággal kerengő forgószínpad fel- és elvillanó jelenéseinek egyetlen személyből álló, néma közönsége, a levéltári kutató a múlttá kövült, emlékezetté merevült, de a látó szem számára újra zajlóvá pezsdülő élet forgatagába lesekedik be úgy, hogy körülötte eltűnik a ma, és a múlt kavargó életének izgalmas, kandi szemlélése közben a szereplő személyek ajkán, tollán elámító, veretes nyelvi gazdagságban suttog, beszél, kiált felé a múlt” – amely nélkül a mi korunk jelenségeit sem érthetjük igazán. Aligha lehetne Szabó T. Attila szavainál szebben megfogalmazni, miért érdekes a nyelvtörténet kutatása, amelyet a strukturalizmus divatja sokáig háttérbe szorított.
A magyar nyelv „színes, változatos, szövevényes történetében” segíti az eligazodást az Osiris Kiadó gondozásában megjelent új egyetemi tankönyv (Magyar nyelvtörténet), amelyből a fenti néhány sort idéztük. Szerkesztői – Kiss Jenő és Pusztai Ferenc – nemcsak az egyetemistáknak, hanem a szélesebb közönségnek is ajánlják ezt a vaskos kötetet. Mindenkinek, aki érdeklődik a nyelvi változások és nyelvtörténeti kérdések iránt. Azoknak, akik munkájukhoz keresnek benne fogódzókat (például a változtatások miatt oly sok fejtörést okozó helyesírás történetére vonatkozó fejezetekben), és azoknak, akik „csak” hasznos időtöltésként forgatják.
Több nemzedék tanult Bárczi Géza, Benkő Loránd és Berrár Jolán 1967-ben kiadott kitűnő könyvéből (A magyar nyelv története). Az elmúlt évtizedekben sorra jelentek meg a nyelvtörténeti kutatások nagy összegzései (A magyar nyelv történeti nyelvtana, 1–3., A magyar nyelv történeti-etimológiai szótára, 1–3., Etymologisches Wörterbuch des Ungarischen, 1–2.), forráskiadványai (Erdélyi magyar szótörténeti tár, kódexek, szójegyzékek). Változott a nyelvtörténeti kutatás szemlélete is, ezért vált szükségessé az új nyelvtörténeti tankönyv megírása.
Egyszerre indulunk idő- és térbeli utazásra ezt az új kötetet tanulmányozva. A legközelebbi nyelvrokonainktól való elszakadástól, az etnikai önállósodástól máig követhetjük nyomon nyelvünk megőrizve megújító változásainak folyamatát. „A legújabb vélemények a magyar nyelvvel Kr. e. 1000-től számolnak (…) az ismert nyelvek között a régebbiek közé tartozik. Idősebb például az összes szláv és újlatin nyelvnél.”
A szerkesztők a korábbi szakirodalomtól némileg eltérően határozták meg a nagyobb nyelvtörténeti korszakokat. Elhagyták az „előmagyar” megjelölést, amely az alapnyelvek (uráli, finnugor, ugor) időszakát jelentette. Azt mondják: „Magyar – és bármely más – nyelv csak azóta s csak addig van, amióta s ameddig nem azonos mással.” Az 1772-től máig számított újmagyar kort pedig két részre osztották, így öt nagy időszakot különböztetnek meg. Az ősmagyar (Kr. e. 1000-től a honfoglalásig, Kr. u. 869-ig), az ómagyar (896-tól a mohácsi vészig, 1526-ig), a középmagyar (1526-tól 1772-ig, a magyarországi felvilágosodás kezdetéig), az újmagyar (1772-től 1920-ig, a trianoni békediktátumig), valamint az újabb magyar kort (1920-tól napjainkig). Megismertetnek a nyelvemlékekkel, a nyelvi változások mibenlétével, és koronként elemzik a hangok, a morfémák (szótövek, képzők, ragok), a szókészlet, a szófaj, a szószerkezet, a mondat és a szöveg történetét. Tudatosan didaktikus példákkal, feladatokkal, fejezetenként továbbvezető irodalommal. Izgalmas olvasmány mindenkinek, akinek „van füle a hallásra”.
(Magyar nyelvtörténet. Osiris Kiadó, Budapest, 2003. Ára: 4680 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.