Kormányzati átverésshow

Csaknem kétmilliárd forintot tartott vissza a Csillag István miniszter által vezetett Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) hét, korábban nyertesnek kikiáltott Széchenyi-terves pályázótól. A GKM-ben működő Turisztikai Hivatal hivatalvezetőjének tájékoztatása szerint azon pályázatok esetében, amikor a támogatási szerződés a pályázó mulasztása miatt a megadott határidőig nem jött létre, a vonatkozó jogszabályok alapján a támogatási döntés érvényét veszti. A bökkenő csak az, hogy az érintettek szerint a késéseket a túlzottan hosszadalmas hitelkérelem-bírálati eljárás, nem pedig a vállalkozók hanyagsága okozta.

Hunyor Erna
2004. 05. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ügyben érintett, hét nyertes vállalkozás került nehéz helyzetbe amiatt, mert a GKM érvénytelenítette pályázatukat. A pályázók összesen 1,9 milliárd forintot nyertek, ám többen a döntés miatt kénytelenek a beruházástól elállni, vagy azt későbbre halasztani. A történtek előtt értetlenül állnak az érintettek, hiszen azt állítják: a hitelkérelmet elbíráló állami Magyar Fejlesztési Bank Rt. miatt csúsztak ki a korábban megszabott határidőből, adminisztratív okok miatt.

A miniszter késett

A hét nyertes projekt legnagyobbika a Rác fürdő rekonstrukciója, illetve a hozzá kapcsolódó szálloda építése. Bornemisza Miklós, a Rác Nosztalgia Kft. ügyvezető igazgatója a Magyar Nemzetnek elmondta: egymilliárd forintra adtak be pályázatot tavaly a Széchenyi-terv turisztikai tenderére, amelyen nyertek 750 millió forintot. A projekt összköltsége 4,7 milliárd forint, amelyből felújítják a Rác fürdőt és szállodát építenek mellé mélygarázzsal – közölte az ügyvezető igazgató. Mivel azonban a Csillag István gazdasági és közlekedési miniszter által – egy év után – tavaly szeptemberben kihirdetett 750 millió forint pályázati pénzt visszavonták, a beruházást teljesen magántőkéből kénytelenek finanszírozni. Ez persze azzal jár – mondta Bornemisza Miklós –, hogy a beruházást a tervezetthez képest csak hónapokkal később tudják elkezdeni, és várhatóan drágábban valósul majd meg.
Az egész úgy kezdődött – hangoztatta az ügyvezető –, hogy 2003 júliusa helyett Csillag István csak szeptemberben tette közzé a nyertesek nevét. Ez a késedelem komoly kamat- és egyéb veszteséggel járt minden pályázó számára. Ám miután ma Magyarországon teljességgel kizárt, hogy bárki két hónap alatt bankhitelt tudjon leten ni, a Magyar Fejlesztési Bank – mint pályázatkezelő –, 2004. február 28-ig adott időt arra, hogy a szükséges előírásoknak mindenki eleget tegyen.
A projekt megvalósításához Bornemisza Miklós 3,2 milliárd forintos hitelt kért az MFB-től, aminek elbírálása háromnegyed éves előkészítés után februárban még nem történt meg. Ennek a hitelnek a meglétét igazolni kellett az MFB–GKM pályázatkezelő bizottsága részére, s erre a papírra vártak.
Bornemisza Miklós közölte: február 7-én leültek az MFB-vel, hogy tisztázzák, hol tart a bank az ügyintézéssel, s ekkor kiderült, hogy sehol. Szavai szerint az MFB úgy nyilatkozott, hogy április 30-ig tud eleget tenni a hitelkérelem elbírálásának, s erről februárban kiadott egy ütemtervet, amit Bornemiszáék mellékeltek is a pályázatkezelőnek küldött kérelmükhöz. A gazdasági tárca és az MFB küldötteiből álló pályázatkezelő döntőbizottság március 18-án ült össze, s úgy döntött, hogy támogatja a pályázatbeadási határidő meghosszabbítását április 30-ig. Bornemisza Miklós április 20-án kapott egy levelet, amelyben arról tájékoztatták, hogy Csillag István április 13-án úgy döntött, elutasítja a hosszabbítási kérelmet. Az ügyvezető igazgató elmondta: felháborítónak tartja, hogy egy hivatalos eljárás elhúzódása – és nem a pályázók önhibája – miatt részesülnek ilyen „megtorlásban”. Főként akkor – fogalmazott a vállalkozó –, amikor két év alatt háromszor kellett három hónapra letennie a 654 millió forintos önrészt. Ez óriási veszteséget eredményezett, nem beszélve arról, hogy még a 1,5 millió forintos nevezési összeget sem kapják vissza, ezt a pénzt pedig a Rác fürdő török kori és Ybl-rekonstrukciós munkálataira szánták.

A bürokrata a mundért védi

A Magyar Nemzet kérdésére Székely György, a Turisztikai Hivatal vezetője írásban a következőket válaszolta: 2003-ban a Széchenyi turizmusfejlesztési program egészségturisztikai pályázatán 23 pályázat ügyében született támogató döntés összesen 5980 millió forint értékben. A döntésről a pályázók 2003 szeptemberében kaptak értesítést. A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium a közpénz felhasználása során fokozott figyelmet fordít az átlátható és hatékony gazdálkodásra, a jogszabályok előírásainak következetes és szigorú betartására. Azon pályázatok esetében, amikor a pályázóval a támogatási szerződés a pályázó mulasztása miatt a megadott határidőig nem jött létre, a vonatkozó jogszabályok alapján a támogatási döntés érvényét veszti. Az érintett egészségturisztikai pályázatok esetében több mint hat hónap telt el a támogatási döntés óta. A tárca természetesnek tartja ezen beruházások létrejöttét is, és más tárcákkal közösen vizsgálja a megvalósítás lehetőségét.

A bank visszamutogat

Az üggyel kapcsolatban a pályázatkezelő Magyar Fejlesztési Banknál lapunknak azt mondták: a bank az ilyen ügyeknél nincs döntési pozícióban, azaz csak végrehajtó. A pályázók nem tartották be az előírt határidőket, s ezért nem írta alá az MFB a szerződéseket. Ugyanakkor a bank számukra felkínálta egyéb kedvezményes hitelprogramjait. Elmondták azt is: a tervezettnél kisebb összegű támogatás miatt több projektet kellett újragondolni. Azonban a Pénzügyminisztérium irányelve szerint a minisztériumoknak az előírt megtakarításokat a működési költségeikből és nem a különféle pályázati keretekből kell kigazdálkodniuk. Ez vonatkozik a gazdasági tárcára is, ahol a zárolt összeg 3,593 milliárd forint.
Bánki Erik, az Országgyűlés idegenforgalmi bizottságának fideszes tagja interpellációt intéz az ügyben Csillag István gazdasági miniszterhez, mert választ vár arra: miért vonta vissza a megítélt támogatásokat az említett pályázóktól; miért nem fogadta el a szerződéskötési határidő módosítására irányuló jogos érveiket, továbbá miért növeli a turisztikai szakmában kialakult bizonytalanságot?
A képviselő szerint az európai uniós tagság következtében megerősödő piaci versenyben éppen ellentétesen kellett volna cselekednie a kormánynak, s nem elvonnia, hanem emelnie kellett volna az ágazat támogatását, illetve a Magyar Turizmus Rt. költségvetését. Ugyanakkor a Draskovics-csomag legújabb megszorító intézkedései tovább növelték a szakma kormány iránti bizalmatlanságát – véli a képviselő, aki közölte: Csillag István miniszter az elmúlt napokban küldte ki meghökkentő levelét, amelyben hét nyertes pályázatot érvénytelenített. A döntés indoklásaként a miniszter a szerződéskötés határidejének be nem tartását jelölte. Azt persze nem vette figyelembe, hogy a pályázók nem saját hibájukból csúsztak, hanem a hitelbírálat hosszadalmas ügyintézése okozta – egyébként előre jelzett – késedelmüket. A fenti okokra való hivatkozással valamennyien kérték az eredetileg megjelölt határidő módosítását, de erre Csillag István fittyet hányt: örömmel vette vissza a szakmai bizottság által megítélt 1,9 milliárd forint támogatást – fogalmazott Bánki Erik. Az elvonással sújtott önkormányzatok és gazdasági társaságok, valamint az egész turisztikai szakma értetlenül áll a döntés előtt – állítja a fideszes honatya.



Pályázó Támogatási
összeg
(millió forint)
1. Gunaras Gyógyfürdő 250
2. Rác Nosztalgia 750
3. VITKA, Vásárosnamény 250
4. Tiszacsege 50
5. Celldömölk 100
6. Barcs 200
7. Gotthárd Therm 300



Nincs válasz. Nem először kérnek választ képviselők Csillag István gazdasági minisztertől arra, hogy miért vonja meg a győztes pályázóktól a támogatási összeget. Legutóbb Lasztovicza Jenő, az Országgyűlés idegenforgalmi bizottságának fideszes elnöke április 19-én tette fel erre vonatkozó kérdését a szakminiszternek, de választ mindmáig nem kapott kérdésére. A parlament házszabálya a kormánytagoknak 15 napos válaszadási határidőt ír elő a képviselői kérdésekre. (H. E.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.