Előadás-sorozatot indít a Millenniumi Intézet az Új Budapest Központ támogatásával szeptembertől a Várostudás Kollégiuma címen – jelentette be tegnapi sajtótájékoztatóján Rubovszky Rita, az intézet igazgatónője és Cselovszki Zoltán, a központ vezetője. Rubovszky Rita elmondta, hogy a Mindentudás Egyetemének mintájára szeretnék a város dolgaira, működésképességére, vitalitására fókuszáló „szakmapolitikai műhelyt” beindítani, azaz épp olyan hatékonyan, közérthetően kívánnak szólni az egyes szakterületekről, hogy a különösebb felkészültség nélküli érdeklődő polgár is megértse. Rubovszky, idézvén Czakó Gábort, miszerint „a polis nem a lakóházak együttese, hanem a benne élő polgárok együttműködése”, kifejtette, alkotóműhelyek közös munkálkodását s a városuk fejlesztésében tudatosan közreműködő polgárok fórumának létrehozását szeretnék biztosítani. Amolyan agóraszerepet vállalnának a közgondolkodásban. Egyszóval szeretnék biztosítani a civil kontrollt a város működésére vonatkozó döntésekben. A gazdasági szféra vezetőjéhez éppúgy szólnának, mint a döntéshozókhoz.
Lukovics Tamás, az Urbanisztikai Társaság alelnöke azért is roppant fontosnak ítélte a kezdeményezést, mert ez idáig – a nyugati tapasztalatokkal ellentétben – nálunk még nem vált gyakorlattá, hogy a város jövőjét felelősségteljesen, közös gondolkodással, folyamatos nyilvános vitával tervezzék meg. Sajnos, mondta, mindeddig egyetlen párt sem vette fel ezt a programjába.
A Várostudás Kollégiuma célközönségét a művészeti és tudományos élet szereplőinek, az egyházak, a civil szervezetek tagjainak, a véleményformálóknak, újságíróknak, mi több, a Kárpát-medencei és a nemzetközi döntéshozók személyében jelölték meg. Cselovszki Zoltán, aki a MTA-val előrehaladott tárgyalásokat folytat a kollégium ügyében, hamarosan Demszky Gábor főpolgármestert is felkeresi abból célból, hogy felkérje a program támogatására.

Édesanyák szja-mentessége: történelmi lépés a magyar családtámogatásban