Makacs tények és hazugságok

Csontos János
2004. 05. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hányszor kell valakinek hazudnia ahhoz, hogy egyszer bocsánatot kérjen? – vetette fel Gál J. Zoltán kormányszóvivő nyilvánosan. Ami roppant dicséretes dolog: látszik, hogy – jobb későn, mint soha – elvétve mégiscsak foglalkozik saját közérdekű hivatásának szakmaetikai problémáival. Gál annak kapcsán fakadt ki, hogy Répássy Róbert képviselő visszatérően firtatta: a kormányzat jóindulatától függő nagyvállalatok részéről mi indokolja a miniszterelnök fia által vezetett lobbicég kiemelt foglalkoztatását, százmilliós nagyságrendű javadalmazását? A szóvivő a naponta előkerülő újabb adalékokat nemes egyszerűséggel hazugságoknak nevezte, mondván, hogy e befolyásbizniszben semmi pénz nem forog, adóforint meg pláne nem – miközben meg sem kísérelte érdemben cáfolni az ellenzéki aggályokat. Így aztán elő is állt a csupa gyenge láncszemből álló formállogikai hazugságláncolat. Mi meg itt állunk egy árva közgazdasági doktorátus nélkül, és nem értjük, hogy ha apuci kormánya milliárdos adókedvezményt ad egy cégnek, a pici fia meg verseny nélkül zsíros megrendelést kap a kedvezményezett cégtől, akkor miért nincsen ebben a familiáris tranzakcióban állami pénz?
A Medgyessy-kormányzat igazságfogalma felől nincsenek különösebb illúzióim, mióta Bárándy Péter (akit bosszantóan konzervatív módon máig igazságügy-miniszternek neveznek) az igazságszolgáltatás elavult fogalmát a jogszolgáltatással kívánta felváltani. Persze ismeri az ember a mondást Mátyás király elhalálozásáról, de akkor is elvárna valamiféle biztatást legalább az igazságügy legfőbb szolgája részéről. A kormányzó szocialisták pedig eleve hadilábon állnak az igaz és a hamis bonyolult fogalompárjával: Tények és hazugságok című folytatásos brosúrájukban például a címben ígért két halmaz nemes egyszerűséggel helyet cserél. Vajon baloldali sajátosság-e a ténytisztelet e sajátos relativizmusa? (Másképp fogalmazva: úgy kell-e születniük, hogy egész hátralévő életükben hazudjanak, mint a vízfolyás?) Én ezt nem hiszem.
Ámulva hallgatom például a Nap-keltében a meglehetősen baloldali Thürmer Gyulát, aki a közszolgálati-blikkes Bánó legnagyobb rémületére evidenciaként közli: Lendvai Ildikó hazudik. Bánó hüledezik, hogy nem ilyennek ismerte a derék munkáspárti vezért, bár azt ő is tudja, hogy ezúttal egy közkeletű igazságot röppentett az éterbe (lassan mondott gázáremelés stb.). De Thürmer vadonatúj példát hoz: szerinte Lendvai azt mondta, hogy ha meghiúsul a kórház-privatizáció, a betegekből kiveszik a művesét. Amit ez jelent (hogy a frakcióvezető aszszony azzal riogatja a választókat, hogy az egészségügyi népszavazás eredménye visszamenőleg semmisíthet meg bármilyen privatizációt), persze társadalmilag sokkal veszélyesebb; ám a művesemotívum – főként a demagóg lélegeztetőgép-kultusz óta – mindennél pontosabban megvilágítja a szocialista típusú hazudozás természetét.
Szót sem érdemelne mindez, hiszen láttunk már werberi stílusú kampányt, hogy ne lepődjünk meg azon, ha pártunk és kormányunk kart karba öltve bűvöli le a csillagot az égről – csakhogy a napokban történt valami, ami a legkevésbé sem tekinthető kampányeseménynek. A független magyar bíróság kimondta: a Kondor Katalin ellen folytatott nyolc hónapos kormánypárti sajtóhadjárat megalapozatlan, az ügynökvádakat a mószerolók még csak valószínűsíteni sem tudták, a Népszava, ez az immáron bevallottan az MSZP üzleti körei által, infúzióval életben tartott pártlap pedig kérjen szépen bocsánatot. (Fizetni nyilván majd később fognak, vastag milliókat a most indított polgári perben, mint a közszolgálati Bánó Blikkje a Kósa-rágalmazás ügyében.) A Népszavának tehát a bíróságtól van papírja arról, hogy főbenjáró ügyben hazudott, míg a Népszabadságnak – a Teller-állevél ügyében – csak a MÚOSZ-tól. (Hogy ilyen megrovás máskor ne fordulhasson elő, s ne kerülhessen homokszem a hazugsággépezetbe, hamar be is ültették a főhamisító Eötvös Pált a MÚOSZ elnöki székébe. Éljen az Európai Unió!) A Népszava főszerkesztője, Németh Péter pedig rögvest írt egy ordenáré vezércikket Már bocsánat címmel, amiben lényegében megismételte lapja vádjait, és semmibe vette a jogerős ítéletet.
Itt most ki kell térnem egy személyes élményre. Azt gondoltam, Németh Péter és a Népszava nem süllyedhet mélyebbre, mint amikor a főszerkesztő úgy kezdte lapja vezércikkét: „Csontos Janika, ne hazudj!” Nem a vádat sérelmeztem, hanem a nyomtatott formában való tegezést, háromgyerekes apa létemre az országos janikázást. (Az érthetőség kedvéért: Németh fölemlegette, hogy ő anno a Magyar Nemzet kiadójaként támogatta a könyvemet, én meg hálátlan vagyok. Az illető könyv Magyar Nemzetes publicisztikáimból válogatott, bemutatóján a lap akkori főszerkesztője és főszerkesztő-helyettese is részt vett. Németh a Magyar Nemzetet akkor kiadó postabankos sajtóholding ügyvezetője volt, a szóban forgó összeg pedig kemény ötvenezer forint. A tegező vezércikk megjelenését követően nyomozni kezdtem, hová fizethetném vissza az összeget kamatostul; de a holding jogutód nélkül megszűnt. Princz Gábor nem szorul rá, Némethnek meg nem adom, még ha a saját pénzeként is tekintett a hatalmas dotációra.) Németh már akkor is tudta, mi a hazugság és mi nem – érthetetlen, miért tűnt el nyomtalanul a cikke a Népszava on-line verziójáról… Ez a méltatlan hazugságháború annak fényében kap most jelentőséget, hogy a kormánypártlap még a nyilvánvaló vereséget sem hajlandó beismerni, s Németh a kilencvenszázalékos balliberális sajtótúlsúlyt maga mögött tudva éppúgy nem mond le, mint ahogy Eötvös Pál sem mondott le. Hazudtak, rajtakapták őket, hiszen nem írt levelet Teller, nem volt kémelhárító Kondor (mint a hivatalban lévő miniszterelnök), lett gázáremelés, és a műveséket sem szedik ki a betegből – mégsem vonnak le semmilyen morális vagy szakmai konzekvenciát. Sőt, a tízszázalékos részesedésű ellenzéki sajtó ellen indítottak – morális alapon! – megsemmisítő hadjáratot. Azt már megszokta az ember, hogy mindennemű tényadatolás nélkül alkalmasint médiapribéknek nevezhetik az embert, a pornóirodalomban jeleskedő Népszava-szerző pedig úgy, ahogy van, a maga összességében reménytelennek minősítheti az ellenzéki sajtót – a kriminalizálást azonban nehezen viseli a legedzettebb sajtómunkás is. Ennek szelídebb formája az az összehangolt, sokszereplős stratégia, amelyet én saját használatra perháborúnak nevezek, s kifejezetten a Magyar Nemzet lejáratását, elhiteltelenítését célozta a vulgárpolitizálás, a szlogenek szintjén. Ennek lényege, hogy tucatjával kell indítani a pereket, ezekből módszeresen hírt csinálni, a megnyert pereket összemosni az elveszítettekkel, s a statisztika leple alá rejtve hallgatni a vesztett perek minőségi különbségeiről. Pedig a Magyar Nemzet mellé behúzott strigulák között (amelyeket aztán a kilencven százalékos médiatúlsúly miatt sokszorosára lehet tupírozni) számos olyan van, amely lényegtelen részletkérdésben kötelezte a lapot helyreigazításra, miközben a fölvetett ügyek fővonalát nem érintette. Nem lehet elégszer és eléggé hangsúlyozni: a Magyar Nemzet nem írt Teller Ede nevében levelet, s kémelhárítómúltat sem hazudott egyetlen közszereplőnek sem.
Miért kell olyan országban élnünk, ahol a közélet a Tények és hazugságok brosúra módszerét tekinti mérvadónak? Németh Péter néha összedughatná a fejét Gál J. Zoltánnal, a Népszava korábbi főszerkesztő-helyettesével, s megvitathatnák: hányszor kell valakinek hazudnia ahhoz, hogy egyszer tisztességesen bocsánatot kérjen?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.