Modern inkvizítorok, régi receptek

Tévedés volna azt hinni, hogy Irakban kizárólag az amerikaiak tekintélye rendült meg. A Daily Mirrorban közzétett sokkoló felvételek egy csapásra megváltoztatták a brit hadseregről és állami politikáról alkotott képet is. Ne feledjük azonban, hogy a börtönlakók kínzása a szigetországi fegyveres erők életében is ismert gyakorlat.

Szentesi Zöldi László
2004. 05. 13. 18:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kétségkívül tapasztaltabb London a háború utáni helyzet megszilárdításának gyakorlatában, mint Washington, hiszen az egykori Brit Birodalomban számtalan helyi felkelés, gerillaháború, forradalmi mozgalom ellen kellett hadakoznia a király(nő) alattvalóinak. A második világháború után, a gyarmatbirodalom bomlásának időszakában a brit hadsereg és a különleges egységek a világ számos pontján hajtottak végre erőszakos cselekményeket. Ezek sorából kiemelkednek az észak-írországi túlkapások.
1971-ben a brit hadsereg és a helyi rendőrség vádemelés és tárgyalás nélkül internált 300 északír katolikust. Kiderült, hogy a legtöbben semmilyen kapcsolatot nem ápolnak az Ír Köztársasági Hadsereggel. Alkalmazták ellenük a gyarmati területeken már bevált úgynevezett öt módszert. A foglyot megfosztották az érzékelés lehetőségétől, fejére csuklyát húztak, semleges, úgynevezett fehér zajt játszottak be magnetofonról, falhoz állították, nem hagyták aludni és éheztették. A vallatók az IRA-val kapcsolatos információkat gyűjtöttek az időérzéküktől megfosztott emberektől.
Amikor a tömeges kínzásra fény derült, az ír kormány az Emberi Jogok Európai Bizottságánál feljelentette a briteket. Kínzással, az emberi jogok megsértésével, saját polgárainak hátrányos megkülönböztetésével vádolta meg Londont. A Strasbourgban székelő Emberi Jogok Bírósága meg is kezdte a vizsgálatot, s bár a brit fél húzta-halasztotta a tanúvallomásokat, 1976-ban végül bűnösnek mondták ki az Egyesült Királyságot. Évekkel később London nagy összegű kártérítést fizetett ki a megkínzottak családjainak, de az öt módszer engedélyezőjének kilétére soha nem derült fény. A kegyetlen eljárás azonban három évtized múltán is eleven, amint azt az iraki börtönben történtek is bizonyítják.



Afganisztánban is kínoztak. Vizsgálatot indított tegnap az amerikai hadsereg egy afgán rendőr panasza nyomán. A sértett közölte, tavaly augusztusban a gardezi amerikai támaszponton meztelenre vetkőztették, megverték és lefényképezték. A New York Times napilap tegnapi számában a rendőr szexuális visszaélésekről számolt be, elmondta, hogy gúnyolódtak vele, és nem hagyták aludni. Szajed Nabi Sziddiki szerint bűne mindössze az volt, hogy rendőrségi korrupcióról tett jelentést. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.