Kétségkívül tapasztaltabb London a háború utáni helyzet megszilárdításának gyakorlatában, mint Washington, hiszen az egykori Brit Birodalomban számtalan helyi felkelés, gerillaháború, forradalmi mozgalom ellen kellett hadakoznia a király(nő) alattvalóinak. A második világháború után, a gyarmatbirodalom bomlásának időszakában a brit hadsereg és a különleges egységek a világ számos pontján hajtottak végre erőszakos cselekményeket. Ezek sorából kiemelkednek az észak-írországi túlkapások.
1971-ben a brit hadsereg és a helyi rendőrség vádemelés és tárgyalás nélkül internált 300 északír katolikust. Kiderült, hogy a legtöbben semmilyen kapcsolatot nem ápolnak az Ír Köztársasági Hadsereggel. Alkalmazták ellenük a gyarmati területeken már bevált úgynevezett öt módszert. A foglyot megfosztották az érzékelés lehetőségétől, fejére csuklyát húztak, semleges, úgynevezett fehér zajt játszottak be magnetofonról, falhoz állították, nem hagyták aludni és éheztették. A vallatók az IRA-val kapcsolatos információkat gyűjtöttek az időérzéküktől megfosztott emberektől.
Amikor a tömeges kínzásra fény derült, az ír kormány az Emberi Jogok Európai Bizottságánál feljelentette a briteket. Kínzással, az emberi jogok megsértésével, saját polgárainak hátrányos megkülönböztetésével vádolta meg Londont. A Strasbourgban székelő Emberi Jogok Bírósága meg is kezdte a vizsgálatot, s bár a brit fél húzta-halasztotta a tanúvallomásokat, 1976-ban végül bűnösnek mondták ki az Egyesült Királyságot. Évekkel később London nagy összegű kártérítést fizetett ki a megkínzottak családjainak, de az öt módszer engedélyezőjének kilétére soha nem derült fény. A kegyetlen eljárás azonban három évtized múltán is eleven, amint azt az iraki börtönben történtek is bizonyítják.
Afganisztánban is kínoztak. Vizsgálatot indított tegnap az amerikai hadsereg egy afgán rendőr panasza nyomán. A sértett közölte, tavaly augusztusban a gardezi amerikai támaszponton meztelenre vetkőztették, megverték és lefényképezték. A New York Times napilap tegnapi számában a rendőr szexuális visszaélésekről számolt be, elmondta, hogy gúnyolódtak vele, és nem hagyták aludni. Szajed Nabi Sziddiki szerint bűne mindössze az volt, hogy rendőrségi korrupcióról tett jelentést. (MN)