Ostrom előtti hangulat uralkodik Batumiban. Milicisták járőröznek ellenőrző torlaszokat emelve a főutakon, az élelmiszerek és a közszükségleti cikkek árai pedig az egekbe szöktek. Az abház hatóságok a hét végén a hidak felrobbantására, vasúti sínek felszedésére és a másodrendű közutakon árkok ásására adtak utasítást, így Batumit már csak repülővel lehet megközelíteni. Az adzsár vezető a határ közelében tartott nagyszabású hadgyakorlatra utalva mindezt azzal indokolta, hogy meg akarja akadályozni a grúz erők esetleges betörését Adzsáriába, el akarja kerülni a fegyveres harcok kitörését. Egyúttal arra figyelmeztette a grúz hatóságokat, hogy fegyveres konfliktus robbanhat ki, ha továbbra is nyomást gyakorolnak a Grúziához tartozó autonóm köztársaság vezetésére. Abasidze hétfőn éjjel a televízióban élő adásban azt is közölte, hogy a mind bonyolultabbá váló helyzet miatt kéthetes tanítási szünetet rendelt el az adzsáriai középiskolákban. Egyúttal felszólította a régió lakosait, hogy fegyelmezetten tartsák be a tíz napja életbe léptetett rendkívüli állapot előírásait, köztük a kijárási tilalmat. Mindez láthatólag nem érdekelte a több jelből érezhetően Tbilisziből mozgatott diákokat, akiknek egy kétszáz fős csoportja Abasidze távozását és a Grúziához tartozó területen működő félkatonai szervezetek leszerelését követelte Batumiban. A hatóságok a rendkívüli állapotra hivatkozva vízágyúkkal és gumibotos rendőrökkel zavarták szét a feloszlatásra felszólító parancsot figyelmen kívül hagyó megmozdulás résztvevőit.
Szaakasvili eközben tíznapos haladékot adott Abasidzénak, hogy teljesítse a grúz alkotmány által előírt valamennyi kötelezettségét, így egyebek mellett szerelje le az adzsáriai félkatonai csoportokat, és utalja át a szövetségi központot megillető adókat. Szaakasvili az emberi jogok megsértésével vádolva meg Abasidzét, közölte, hogy Tbiliszi feloszlatja az adzsáriai hatalmi szerveket, és választásokat ír ki az autonóm köztársaságban, ha Batumi nem teljesíti a követeléseket. Az adzsár vezető azonnal teljesíthetetlennek nevezte a grúz elnök ultimátumát.
Eközben a térségben érintett hatalmak is megszólaltak. Míg az Egyesült Államok Szaakasvili mellé felsorakozva szintén arra szólította fel Abasidzét, hogy fegyverezze le az adzsáriai milíciákat, Oroszország és Törökország visszafogottságra intette a feleket. Mint lapunknak nyilatkozva Konsztantyin Koszacsev, a duma külügyi bizottságának elnöke elmondta, Moszkvának elemi érdeke a vérontás, a térség további destabilizálódásának elkerülése, s Oroszország számára egyaránt fontos Grúzia területi egységének fenntartása és a kisebbségek védelme.

Világhírű sorozat forgatása zajlik Dunaújvárosban – videó