Rumsfeld jóváhagyta a kínzásokat?

Irakban maradnak a hatalomátadás után is az amerikai csapatok – jelentette ki szokásos szombati rádióbeszédében George W. Bush amerikai elnök, miközben demokrata párti kihívója, John Kerry a harcba küldött amerikai katonák világos feladatát és a velük szemben támasztott konkrét követelményeket kérte számon a mostani washingtoni kormányzaton.

Hírösszefoglaló
2004. 05. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Előző nap az iraki koalícióban részt vevő több ország – élükön az Egyesült Államokkal és Nagy-Britanniával – még fogadkozott, hogy távoznak Irakból, ha a leendő bagdadi kormány ezt kéri, jóllehet, teljességgel valószínűtlennek ítélték ezt a feltevést.
Talán épp az iraki politikához való makacs ragaszkodás az oka, hogy Bush népszerűsége a Newsweek amerikai hetilap felmérése szerint újabb mélypontra süllyedt. Mint kiderült, a válaszadóknak csak 35 százaléka értett egyet azzal, ahogyan a Bush-kormány az iraki válságot kezeli.
Washington támogatottságára ráadásul újabb csapást mérhet, hogy a The New Yorker című, ma megjelenő amerikai hetilap állításai szerint Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter 2003-as titkos döntése hatalmazta fel az Irakot megszálló amerikai katonákat az Abu Graib börtönben alkalmazott kínzásokra. A Pentagon tagadja a vádakat.
*
Seymour Hersch, a Washingtonnak minden bizonnyal újabb komoly főfájást okozó cikk szerzője hangsúlyozta: a kínzások nem egyes katonák bűnös hajlamaira vezethetők vissza, hanem a Pentagon vezetőjének szigorúan titkos programjára, amelynek eredeti célja az al-Kaida nemzetközi terroristahálózat üldözése volt Afganisztánban, de tavaly kiterjesztették azt Irakra is. Hírszerző tisztek meg is erősítették a lapnak, hogy ez a program „ösztönözte az iraki foglyok fizikai megtörését és szexuális megalázását, hogy több információt csikarjanak ki az egyre növekvő iraki felkelésről”. A döntés kidolgozója Stephen Cambone, a hírszerzési ügyekben illetékes védelmi államtitkár volt, jóváhagyója pedig Donald Rumsfeld, valamint Richard Myers, az amerikai egyesített haderők vezérkari főnöke. Jóváhagyta továbbá Condoleezza Rice amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó, és tájékoztatták róla George Bush elnököt is. Laurence Di Rita, a Pentagon szóvivője közleményben „hibákkal és névtelen feltételezésekkel teli, összeesküvés-szagú hóbortos agyszüleménynek” nevezte a cikkét.
Kisebb felkelés tört ki mindeközben a dél-iraki Násziríjában és Amárában, fegyvert zsákmányoltak a lázadók Kerbelában, rakétával lőtték a szövetséges erők bagdadi főhadiszállásának környékét, és támadás ért egy toborzóirodát az észak-iraki Moszulban. Az amerikai erők 21 irakit megöltek, és legkevesebb tízet megsebesítettek az utóbbi 24 órában Bagdadban, túlnyomó többségüket Szadr-városban. Az amerikai hadsereg néhány órával korábban újabb öt katonája halálát jelentette be.
Kérdéses, hogy a nagy biztonsági kockázat mennyire teszi lehetővé, de a Sunday Mirror című brit hetilap értesülései szerint a brit kormányfő és az amerikai elnök közös látogatást tervez Bagdadba. Nem sokkal korábban a Mirror csoport napilapja, a Daily Mirror kénytelen volt bocsánatot kérni azért, mert kiderült, hamisítványok voltak azok a fényképek, amelyeket a lap közölt a brit katonák állítólagos iraki kegyetlenkedéseiről. A brit bulvárlap szombati kiadásának első oldalát így az „Elnézést, át lettünk verve” főcím foglalja el.
Érdekes ötlettel állt elő ez idő alatt Gerhard Schröder német kancellár, aki el tudja képzelni, hogy hosszabb távon nem a jelenlegi szövetséges csapatok, és nem a NATO, hanem iszlám országokból érkező, „hitrokonságban álló” katonák segíthetnek Irakon.



Brutális felvételek. A guantánamói börtöntábor foglyainak brutális kínzásáról készült videofelvételek tucatjait őrzik katalogizált sorrendben az amerikai hadsereg által működtetett börtöntáborban – írta a The Observer, amely szerint az általa erről megszerzett értesülések jó eséllyel a fogolykínzási botránysorozat eddigi legsúlyosabb elemét képezik. A lapnak a táborból márciusban elengedett brit nemzetiségű őrizetesek egyike, Tarek Dergoul elmondta: a kubai börtöntáborban külön büntetőosztag működik, amely a legkisebb fegyelmi kihágásra azonnal támad. A volt brit őrizetes elmondta: az egyik ilyen esetben az öttagú osztag hányást okozó, irritáló sprayt fújt az arcába, a földre szorították, ujjukat a szemébe mélyesztették, fejét a vécécsészébe nyomták, összekötözték, és rátérdelve ütlegelték, majd láncba verve kihurcolták az udvarra, és lenyírták minden testszőrzetét. Leon Sumpter alezredes, a guantánamói amerikai katonai személyzet szóvivője megerősítette, hogy a büntetőosztagok fellépéseit filmre vették, hogy az elöljárók később „áttekinthessék” az akciókat. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.