Szaakasvili nem kér az ET tanácsaiból

Az adzsár elnök megtörése után megnőtt az önbizalma Mihail Szaakasvilinek. A grúz államfő a köszönőszavak után azonnal keményebb hangnemre váltott Moszkvával, majd bejelentette országa igényét az EU-tagjelölti státusra. Eközben Tbiliszi eltanácsolta Grúziából az Európa Tanács főtitkárának megbízottját, s a korábbi ígéretekkel ellentétben napirendre került Adzsária autonómiájának megszüntetése is.

2004. 05. 11. 17:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mihail Szaakasvili kijelentette, országa az adzsár konfliktus békés megoldásával bebizonyította „hatékony európai állami voltát”, ami után nehéz lesz „megfontolás nélkül visszautasítani azt a kívánságot, hogy Grúziát felvegyék a tagjelölt országok sorába”. A Der Spiegelnek adott interjúban emlegetett európaiságnak azonban a demokrácia fokán kívül némiképp ellentmond az a kioktató magatartás is, amit Tbiliszi az Európa Tanács főtitkárának grúziai különmegbízottjával szemben tanúsított. Plamen Nikolov a külügyminisztérium nyomására már el is hagyta Tbiliszit. Szaakasvili ezt azzal indokolta, hogy a politikus a „kritikus napokban az adzsár felet és Tbiliszit egyaránt hibáztatta a tárgyalások megszakadása miatt”. A bírálatot láthatóan nehezen elviselő grúz elnök ezt a kijelentést elfogadhatatlannak nevezte, s keményen támadta Walter Schwimmer főtitkárt is. Mint aláhúzta, „ez a magatartás nem európai politikusra, hanem egy jól fizetett csinovnyikra vall”. Mindehhez Batumiban a Soros György által pártfogolt és Amerikától támogatott Szaakasvili diákok előtt fölényeskedve még hozzátette, hogy „Schwimmer ne oktassa ki Grúziát”.
Nem felel meg a nemzetközi normáknak az sem, ha a győzelemittas Tbiliszi felszámolja az adzsár autonómiát. Az erre utaló jelek ugyanis napról napra szaporodnak. A grúz parlament a korábbi ígéretekkel ellentétben felülvizsgálja a tartomány státusának kérdését, s a minapi vitában meglehetősen hangsúlyosan merült fel az autonómia eltörlése. „Mi szüksége van erre Grúziának?” – vetették fel a kérdésről népszavazást javasló képviselők. Eközben megkezdődött az autonóm tartomány javainak öszszeírása is.
Szaakasvili lendülete azonban könnyen megtörhet, a „függetlenségét” a 90-es évek elején fegyverrel kiharcoló Abházia politikusai ugyanis a batumi események után azonnal közölték, hogy „nem kérnek a tbiliszi rózsákból”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.