Vállalhatatlan az iraki misszió

A Fidesz várhatóan módosítja álláspontját az iraki magyar misszió ügyében, erkölcsileg vállalhatatlannak tartják ugyanis a fogolykínzást. Az MDF eközben aláírásgyűjtést fontolgat a katonák visszahívása érdekében. Az MSZP szerint az ellenzék kampánytémává teszi a kérdést.

Kis Ferenc
2004. 05. 11. 19:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Felül kell vizsgálnia a Fidesznek az iraki magyar szerepvállalással kapcsolatos álláspontját, mivel ott emberileg és erkölcsileg vállalhatatlan dolgok történnek – mondta Orbán Viktor. A pártelnök a tegnapi frakcióülésen bejelentette: rendkívüli elnökségi ülésen vitatják meg ma ezt a kérdést. Hangsúlyozta, ami Irakban zajlik, annak már semmi köze a terrorizmus elleni küzdelemhez. Úgy tűnik – tette hozzá –, az USA vezette katonai szövetség nem képes felépíteni az iraki békét, ezért az ENSZ-nek kellene átvenni az irányítást.
Lapunk úgy tudja, a Fidesz elnöksége olyan döntést kíván hozni, hogy egy-két hónapos határidőhöz kössék a magyar kontingens iraki részvételét, amely után csak akkor maradnának kint a katonák, ha az ENSZ átveszi a parancsnokságot.
– Remélem, hogy Orbán kijelentése nem aktuálpolitikai megnyilatkozás, hiszen korábban a Fidesz azt vallotta, nem lehet kampánytémává tenni az iraki szerepvállalást – hangsúlyozta Juhász Ferenc honvédelmi miniszter. Mint elmondta, a demokrácia értékeinek védelméhez „hozzátartozott” az iraki szerepvállalás, és ha nem lesz „lényeges változás a hadműveleti helyzetben, akkor nem fejezzük be idén a missziót”. Megjegyezte: nyár végén négypárti egyeztetésre lesz szükség az ügyben.
Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője felajánlotta Orbán Viktornak és Áder János Fidesz-frakcióvezetőnek, hogy részt vesz az elnökség tanácskozásán, és részletesen ismerteti a demokrata fórum szakmailag megalapozott álláspontját az iraki misszióról. – Az MDF meggyőződése, hogy ha ebben a kérdésben a Fidesszel összefog, az Irak ügyében új fordulatot hozhat, „megelőzhetjük, hogy a Magyar Köztársaság egy vietnami háborúhoz hasonló, katonailag és erkölcsileg sem vállalható háború részese legyen” – szögezi le Herényi. Hozzátette: az MDF a Fidesszel közösen el tudja érni, hogy a háromszáz magyar katona épségben hazatérjen.
[Vállalhatatlan…]
Folytatás a 3. oldalon >
Folytatás az 1. oldalról >
Keleti György (MSZP), a honvédelmi bizottság elnöke súlyos hibának tartja, hogy Orbán Viktor beemeli az európai parlamenti választási kampány kérdései közé az iraki magyar szerepvállalást. Hangsúlyozta: a Fidesz-elnök a közelmúltban még arról biztosított mindenkit, hogy a magyar szerepvállalás addig fog tartani, amíg a munkájukat el tudják végezni a katonák. Keleti kitért arra: korai, hogy a honvédelmi miniszter már felvetette a magyar kontingens év végén lejáró mandátumának meghosszabbítását. Simicskó István, a bizottság fideszes alelnöke szerint az iraki helyzet változott meg olyan mértékben, hogy indokolttá vált a magyar katonai jelenlét felülvizsgálata. Utalt arra, hogy a világ számos országában megdöbbenést keltett az iraki foglyok kínzása. Úgy véli, ezek után az amerikaiak által vezetett szövetség nem tudja stabilizálni az országot és megteremteni a demokráciát.
– Az SZDSZ nyilatkozatot kezdeményez az Irakban szállítással foglalkozó magyar katonák ügyében, amely elítéli a közelmúltban napvilágra került iraki foglyok kínzását Bagdadban, de ragaszkodik ahhoz, hogy még ne rendeljék viszsza a magyar katonákat – nyilatkozta Fodor Gábor. Az SZDSZ ügyvivője reményét fejezte ki, hogy mind a négy parlamenti párt csatlakozik a nyilatkozathoz.



juhász a fogolykínzásról. – Az MDF fontolóra veszi, hogy aláírásgyűjtésbe kezd a magyar katonák Irakból történő hazahívása érdekében – közölte Karsai Péter (MDF) napirend előtti felszólalásában a parlamentben. Közvélemény-kutatási eredményekre hivatkozva azt mondta, az emberek 60 százaléka visszarendelné Irakból a magyar katonákat. Válaszában Juhász Ferenc honvédelmi miniszter elítélte az iraki fogolykínzást. Megjegyezte ugyanakkor, vannak döntések, amelyeket aláírásgyűjtéssel nem lehet megváltoztatni. Hangsúlyozta: a parlament nem az USA-t vagy Nagy-Britanniát akarta szolgálni a katonák kiküldésével, hanem a diktatúra és a demokrácia közötti értékválasztásról volt szó.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.