Felül kell vizsgálnia a Fidesznek az iraki magyar szerepvállalással kapcsolatos álláspontját, mivel ott emberileg és erkölcsileg vállalhatatlan dolgok történnek – mondta Orbán Viktor. A pártelnök a tegnapi frakcióülésen bejelentette: rendkívüli elnökségi ülésen vitatják meg ma ezt a kérdést. Hangsúlyozta, ami Irakban zajlik, annak már semmi köze a terrorizmus elleni küzdelemhez. Úgy tűnik – tette hozzá –, az USA vezette katonai szövetség nem képes felépíteni az iraki békét, ezért az ENSZ-nek kellene átvenni az irányítást.
Lapunk úgy tudja, a Fidesz elnöksége olyan döntést kíván hozni, hogy egy-két hónapos határidőhöz kössék a magyar kontingens iraki részvételét, amely után csak akkor maradnának kint a katonák, ha az ENSZ átveszi a parancsnokságot.
– Remélem, hogy Orbán kijelentése nem aktuálpolitikai megnyilatkozás, hiszen korábban a Fidesz azt vallotta, nem lehet kampánytémává tenni az iraki szerepvállalást – hangsúlyozta Juhász Ferenc honvédelmi miniszter. Mint elmondta, a demokrácia értékeinek védelméhez „hozzátartozott” az iraki szerepvállalás, és ha nem lesz „lényeges változás a hadműveleti helyzetben, akkor nem fejezzük be idén a missziót”. Megjegyezte: nyár végén négypárti egyeztetésre lesz szükség az ügyben.
Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője felajánlotta Orbán Viktornak és Áder János Fidesz-frakcióvezetőnek, hogy részt vesz az elnökség tanácskozásán, és részletesen ismerteti a demokrata fórum szakmailag megalapozott álláspontját az iraki misszióról. – Az MDF meggyőződése, hogy ha ebben a kérdésben a Fidesszel összefog, az Irak ügyében új fordulatot hozhat, „megelőzhetjük, hogy a Magyar Köztársaság egy vietnami háborúhoz hasonló, katonailag és erkölcsileg sem vállalható háború részese legyen” – szögezi le Herényi. Hozzátette: az MDF a Fidesszel közösen el tudja érni, hogy a háromszáz magyar katona épségben hazatérjen.
[Vállalhatatlan…]
Folytatás a 3. oldalon >
Folytatás az 1. oldalról >
Keleti György (MSZP), a honvédelmi bizottság elnöke súlyos hibának tartja, hogy Orbán Viktor beemeli az európai parlamenti választási kampány kérdései közé az iraki magyar szerepvállalást. Hangsúlyozta: a Fidesz-elnök a közelmúltban még arról biztosított mindenkit, hogy a magyar szerepvállalás addig fog tartani, amíg a munkájukat el tudják végezni a katonák. Keleti kitért arra: korai, hogy a honvédelmi miniszter már felvetette a magyar kontingens év végén lejáró mandátumának meghosszabbítását. Simicskó István, a bizottság fideszes alelnöke szerint az iraki helyzet változott meg olyan mértékben, hogy indokolttá vált a magyar katonai jelenlét felülvizsgálata. Utalt arra, hogy a világ számos országában megdöbbenést keltett az iraki foglyok kínzása. Úgy véli, ezek után az amerikaiak által vezetett szövetség nem tudja stabilizálni az országot és megteremteni a demokráciát.
– Az SZDSZ nyilatkozatot kezdeményez az Irakban szállítással foglalkozó magyar katonák ügyében, amely elítéli a közelmúltban napvilágra került iraki foglyok kínzását Bagdadban, de ragaszkodik ahhoz, hogy még ne rendeljék viszsza a magyar katonákat – nyilatkozta Fodor Gábor. Az SZDSZ ügyvivője reményét fejezte ki, hogy mind a négy parlamenti párt csatlakozik a nyilatkozathoz.
juhász a fogolykínzásról. – Az MDF fontolóra veszi, hogy aláírásgyűjtésbe kezd a magyar katonák Irakból történő hazahívása érdekében – közölte Karsai Péter (MDF) napirend előtti felszólalásában a parlamentben. Közvélemény-kutatási eredményekre hivatkozva azt mondta, az emberek 60 százaléka visszarendelné Irakból a magyar katonákat. Válaszában Juhász Ferenc honvédelmi miniszter elítélte az iraki fogolykínzást. Megjegyezte ugyanakkor, vannak döntések, amelyeket aláírásgyűjtéssel nem lehet megváltoztatni. Hangsúlyozta: a parlament nem az USA-t vagy Nagy-Britanniát akarta szolgálni a katonák kiküldésével, hanem a diktatúra és a demokrácia közötti értékválasztásról volt szó.