A baloldal ismét leszavazta a petíciót

Elfogadta az Országgyűlés az európai parlamenti képviselők jogállását szabályozó törvényt, amely többek között rendelkezik az összeférhetetlenségi kérdésekről és az uniós honatyák díjazásáról. A kormánytöbbség ismét leszavazta a nemzeti petíciós törvénycsomag megvitatását, de a Fidesz továbbviszi az ügyet.

Kis Ferenc
2004. 06. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy többséggel, néhány tartózkodás mellett fogadta el tegnap az Országgyűlés az európai parlamenti (EP) képviselők jogállásáról szóló törvényt. A jogszabály kimondja, hogy összeférhetetlen a nemzeti és az európai parlamenti mandátum. Az EP-képviselőknek hatvan napjuk van arra, hogy az összeférhetetlenséget megszüntessék. A törvény rendelkezik az EP-képviselők díjazásáról is, amely a mindenkori főtisztviselői alapdíj két és félszerese, azaz jelenleg 1 072 500 forint, amely kiegészül még a nyelvvizsgapótlékokkal.
A Fidesz továbbviszi a nemzeti petíció megvalósítása érdekében kidolgozott törvényjavaslatok ügyét annak ellenére, hogy a kormánypárti többség tegnap ismét elutasította az indítványok napirendre tűzését – jelentette be Pokorni Zoltán. Az alelnök úgy vélte: június 13-án, az európai parlamenti választáson az emberek többsége megvonta a bizalmat a kormánytól. – Az elvesztett bizalmat csak tettekkel lehet helyreállítani, ezért a koalíciónak támogatnia kellene a Fidesz előterjesztéseit, amelyek a gáz- és gyógyszerárak féken tartására, az otthonteremtési rendszer visszaállítására és a stratégiai jelentőségű állami vállalatok privatizációjának leállítására irányulnak. Tegnap több interpellációt is kapott a kormány azért, mert Románia elérte az EU-nál, hogy palinca néven állíthat elő szeszes italt. Font Sándor (MDF) szerint a kormány elárulta egyik vezető hungarikumunkat. Lengyel Zoltán (Fidesz) Fonttal együtt kifogásolta, hogy a kormány nem egyeztetett a szakmai szervezetekkel, nem képviselte a magyar érdekeket. Bársony András külügyi államtitkár szerint alaptalan vádaskodásról van szó.
Szalay Ferenc (Fidesz) arra volt kíváncsi: Demszky Gábor főpolgármester megalapozatlan tornádóveszéllyel riogató közleménye után miért gerjesztett pánikhangulatot hasonló nyilatkozatokkal a katasztrófavédelem? Lamperth Mónika belügyminiszter szerint a lakosság tájékoztatása és figyelmeztetése a katasztrófavédelem kötelezettsége.
Szijjártó Péter (Fidesz) arról érdeklődött: miután Schiffer Pétert, az 1994-ben csődbe ment Leumi Bank egyik vezetőjét kinevezték a PSZÁF főigazgató-helyettesévé (mely intézménynek a legfőbb feladata a betétesek védelme), mikor nevezik ki Tocsik Mártát a közélet tisztaságáért felelős Országos Etikai Tanács élére? Veres János, a Pénzügyminisztérium politikai államtitkára a kinevezést többek között azzal indokolta, hogy Schiffer 15 éve dolgozik banki vezetőként.
A fideszes Nógrádi Zoltán arra hívta fel Baráth Etele államtitkár figyelmét, hogy az általa irányított Nemzeti Fejlesztési Hivatalt több alkalommal is pénzbírsággal sújtotta a Közbeszerzési Döntőbizottság, mivel uniós pályázatok során törvénysértést követtek el, kiiktatták a versenyt, illetve jogosulatlan előnyt biztosítottak egyes cégeknek, például a Welt 2000-nek, amely az egyik MSZP-s önkormányzati képviselő érdekeltsége. Az államtitkár válaszában hangsúlyozta: az elmarasztalás ügyében fellebbezett a hivatal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.