A szüle pénze

Illés Sándor
2004. 06. 26. 14:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mifelénk a nagymamát szülének becézték. Édes szülike! De a családban csak én neveztem így, mert nagyapa gyermekei mostohának tartották. Az első felesége halála után hozta nagyapa a házhoz, új asszonynak. Én csak ezután születtem, ő ajnározott kiskoromban, kedveskedett és szeretgetett, a szövetségese voltam. Drága jó szülike!
A megözvegyült nagyapa felrakatta a kocsira a féderes ülést, és úgy vágtatott érte Moholra. Onnan ajánlották neki Tóth Tecát, a napszámosasszonyt. Akinek csak úgy égett a munka a keze alatt. Értett ő mindenhez: libákat, kacsákat tömött, teheneket fejt, kiment az aratókhoz marokszedőnek, ha kellett, kapált reggeltől napestig, közben rendben tartotta a nagyapát, az egész házat, gyomlálgatott a kertben, és velem is törődött, amikor a mamának munkába kellett állnia. Ez volt a kívánalom egy parasztasszonytól.
Emlékszem még, hisz gyakran hallottam, hogy „a mostoha üres kézzel érkezett a szekéren, csak egy kis batyu volt a hóna alatt és egy alacsony, kopott szék. Ez volt a hozománya. Kis házacskája a Tisza partján s néhány baromfija Moholon maradt az öccsének.” Ruhája se volt az új nagymamának, de hát a tisztaszobában állt a nagy tölgyfa szekrény, abban pedig az előző asszony ruhatára. Válogathatott akár napestig.
Nyomban magához is vette a szülike ennek a szekrénynek a kulcsát, s utána a pincekulcsot, majd a kamrakulcsot is. A nagyapa gyermekei közben mind kiröppentek a szülői házból, csak mi maradtunk az öregekkel. Ők laktak az úgynevezett „nagy ház”-ban, mi a kis lakásban az udvar végében. De én mindig a nagymamánál voltam, a szüle vigyázott rám.
Többször is láttam, amint utána lopakodtam a tisztaszobába, hogy hozott magával titokban egy régi bonbonosdobozt is. Azt dugdosta a fehérnemű között, mintha kincs lenne benne, olyan féltő gonddal. Lopva bele-belenézett, mosolygott ilyenkor, és motyogott is valamit. Csak akkor tudtam meg, mi van abban a kopott dobozban, amikor beírattak az iskolába. Az első világháború után. Egy délután a szüle megsimogatta a fejem, aztán elővette a dobozt, és egy papírpénzt nyomott a markomba. A dobozban tartogatta megtakarított pénzét. Voltak közöttük nagyobb értékű tízesek is, láttam.
„Vegyél magadnak cukrot!” – mondta. S én szaladtam nyomban a sarki boltba, lobogtatva kezemben a pénzt. A boltos azonban nem adott érte cukrot, nevetve azt mondta: „Ez már nem ér semmit, mert régi osztrák–magyar korona, most meg dinár a fizetőeszköz, mert Szerbiában élünk. Ki adta neked ezt a pénzt?”
Futottam haza, és sírva újságoltam, hogy a korona már nem ér semmit. A szüle elsápadt, egy ideig nem kapott levegőt. Szeme olyanná változott, mint a meghagyott sör a pohárban. Aztán a szívéhez kapott, majd leroskadt a díványra. Ő csak ekkor értette meg, hogy hiába kuporgatta össze koronánként a pénzt még özvegy korában abban a reményben, hogy egy kocát vesz majd magának, most már más világban élünk. Én akkor még fel sem fogtam az egészet, csak most érzem át keservét, amikor visszagondolok a drámai pillanatra.
Szegény szüle, a szemem láttára ment tönkre. Értékét vesztette szorgalmának bére. A reggeltől napestig tartó munkával szerzett verejtékes korona. Amit olyan keservesen kuporgatott össze. A nagyapa mellett ugyan nem volt rá szüksége, volt hízó az ólban három is, búzával töltött zsákok sorakoztak a kamrában, de mindez nem enyhítette a megrendülést. Más világban élünk. A szüle aranyszíve pillanatok alatt megfeketedett. Figyeltem: olykor-olykor feltekintett az égre, mondott is valamit.
Amikor meghalt, megkértem a nagyapát, hogy tegyük be a koporsójába a kopott bonbonosdobozt is az összekuporgatott, megtakarított koronákkal, vigye magával a másvilágra, hátha egyszer még szüksége lesz rá.
Mostanában gyakran eszembe jut ez a doboz meg a nagymama is. Vigasztalni már nem tudnám, de megcsókolnám a kezét. A simogatót. Amikor gondolatban otthon járok a falumban, őt is látom a temerini akácok alatt, egy kocát terelget, lehet, hogy egy túlvilági vásáron még elfogadták a koronát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.