– Itt a lehetőség mindenki számára, hogy a gondolkodása, akarata és szenvedélye legjavát adva hozzájáruljon ahhoz, hogy meg tudjuk védeni politikai eszközökkel a kormány eredményeit és mindazt, amiért hazafiaknak nevezzük magunkat – mutatott rá lapunknak adott interjújában Lánczi András Széchenyi-díjas filozófus. Az MCC Politikai Filozófia Európai Központjának vezetőjét arról kérdeztük, miben látja a digitális polgári körök (DPK) elindulásának jelentőségét, illetve ő miért érezte fontosnak, hogy csatlakozzon az Orbán Viktor miniszterelnök által létrehozott első digitális polgári körhöz.

A politikatudós felidézte: hosszú évek óta hallani jobboldali intellektuális körökből, hogy hiányoznak azok a közösségi terek, amelyek régen a Fideszt jellemezték. Elmondása szerint amikor megtudta, hogy a polgári köröket digitális formában újra fogják éleszteni és meggyőződött arról, hogy ezek személyes formában is tudnak majd formálódni, szívesen fogadta a meghívást a csatlakozásra.
Lánczi András kitért az Orbán Viktor miniszterelnök által vasárnap délelőtti Harcosok Klubjában tett bejegyzésre is, melyben az áll: „A Harcosok Klubja és a Digitális Polgári Körök (DPK) olyanok, mint a dárda hegye és a nyele. Próbáld meg nyél nélkül célba juttatni a dárda hegyét. És hegye nélkül a dárda csak egy haszontalan bot”.
„Bármilyen támadás érje a kormányt vagy a jobboldalt, nagyon nagy szükség van egy széles intellektuális talapzatra”
– magyarázta a kormányfő szavait Lánczi András, majd rámutatott: a dárda nyele minél hosszabb és vastagabb kell hogy legyen, ugyanis akkor nagyobb eséllyel fog a hegye is célba találni.

De hogy lehet erősebb a dárda nyele?
A politikatudós szerint úgy, hogy
intellektuálisan világossá kell tenni, a kormány politikája mögött milyen érvrendszerek, milyen tudás halmozódott fel.
– Ha ez nem történik meg, akkor tényleg csak vagdalkozás van, és akkor a magyar politika le fog süllyedni egy olyan szintre, ahol már csak a puszta érzelmek és a benyomások veszik át az uralmat. Egy nemzet pedig nem függhet a legkevésbé alkalmas, legkevésbé felkészültek érzelmi kitöréseitől – szögezte le.