Afgán bizonytalanság

Munkatársunktól
2004. 06. 26. 17:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Felszólította az Afganisztánban vállalt kötelezettségeinek teljesítésére a NATO-t a humanitárius szervezetek közössége. Az országban dolgozó civil szervezet által aláírt közlemény hangsúlyozza, egyre romlik az ország biztonsági helyzete, s az isztambuli csúcson döntést kellene hozni a nemzetközi biztonsági erők (ISAF) megerősítéséről, hogy az a fővárostól távol eső tartományokban is elláthassák feladatukat. Afganisztán azonban továbbra is háttérbe szorul, miközben a nemzetközi figyelem és a források jelentős része Irakra irányul. Mint azonban megfigyelők megjegyzik, Afganisztánban a rendteremtést magára vállalt észak-atlanti szövetség hitele forog kockán.
E felhívás is érzékelteti, hogy milyen bizonytalanság közepette készül Afganisztán a szeptemberi választásokra. Egyrészről a drogkartellek és banditizmus, valamint az újjászerveződő tálibok ismétlődő támadásai miatt az ország nagy részén katasztrofálisak a biztonsági körülmények. Ezenkívül az anyagiak hiánya is nehezíti az előkészületeket, hiszen a voksolás lebonyolításához szükséges 107,8 millió dollárból mindössze 27 millió áll rendelkezésre. Nincs rendes választói névjegyzék, sőt népesség-nyilvántartás, s nem sikerült kiképezni a választások lebonyolításához szükséges, mintegy húszezer fős rendőri erőt sem. Az ország egyes körzetei újra a tálibok kezén vannak, akik a választások bojkottjára szólítanak fel.
Ugyanakkor Kabulban gomba módra alakulnak a politikai pártok. A katonai és gazdasági hatalom nélküli kisebbségek élnek a demokrácia adta lehetőségekkel, jelöltet indítanak a nők (Maszúda Dzsalál), a nemzeti kisebbségek (a hazara Mohakkik), a baloldal (Latif Pedrám), a liberálisok (Mahfúz Nidáí), valamint Iszmáíl Kászimjár professzor, az alkotmányozó bizottság korábbi elnöke és a mérsékelt iszlámisták jelöltje, Szajjíd Iszhák Gailání. Karzai elnök eközben az amerikaiak fogságából kiengedett Vakil Mutavakkíl közvetítésével titkos tárgyalásokat folytat mind a mérsékelt tálibokkal, Arszala Rahmání molla és Ghausz molla csoportjaival, valamint Gulbuddín Hekmatjár pártjának, a Hezb-i Iszlámínak a képviselőivel is. Ajánlata ez utóbbiaknak úgy szól, ha abbahagyják az ellenállást, indulhatnak a választásokon és kormányzati posztokat is kapnak. Afganisztánban az ellenállás fő erejét ugyanis nem is a tálibok, hanem Hekmatjár szervezete alkotja.
De ott van Karzainak a belső hatalmi struktúrákon belüli ellenzéke is, a mudzsáhíd hadurak, a fundamentalisták – Szajjáf és Rabbání –, valamint a drogbárók. Az elnök ezért zárt ajtók mögötti tanácskozáson kérte őket, hogy ne indítsanak ellenjelöltet a választásokon, cserébe különböző fontos posztokat ígért nekik. A titkos alkuk óriási felháborodást keltettek, s valóban felmerül a kérdés, vajon ezek a választások biztonságát szavatolják, vagy Afganisztán ismét csupán játszik a demokráciával. A választások után az amerikaiak mossák kezüket és csomagolnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.