Átadták tegnap Szaddám Huszein megbuktatott iraki elnök és a megdöntött rezsim tizenegy vezető tisztségviselője fölötti jogi fennhatóságot az iraki hatóságoknak – jelentették be Bagdadban, vádat hivatalosan ma emel az iraki különleges törvényszék. Huszeint halálra ítélik, ha a különleges törvényszék előtt bebizonyosodnak az ellene felhozott vádak – jelentette ki Málek Dohán al-Haszan iraki igazságügy-miniszter a La Repubblicának adott nyilatkozatában. Közben az asz-Szafir libanoni lap közölte, hogy az igazságügy-miniszter állítólag megfenyegette Iszam Gazavit, a megbukott elnök ügyvédjét, miszerint ha Irakba utazik, halál vár rá.
A megszállás egyre nagyobb terheket ró az amerikai haderőkre: a hosszúra nyúló afganisztáni és iraki küldetés miatt az amerikai hadsereg egy évtized óta első alkalommal arra kényszerül, hogy több ezer egykori katonát hívjon vissza katonai szolgálatra. Olyan „egyéni készenléti tartalékosokról” van szó, akik nem teljesítették maradéktalanul a szerződésükben vállaltakat, kevesebb mint nyolc évet szolgáltak. Az újonnan behívottakra sem vár barátságos környezet Irakban, amit megerősít egy új ENSZ-jelentés is. Eszerint az amerikai megszállás kezdete óta mintegy nyolcmillió kisebb kaliberű lőfegyver került magánkézbe Irakban. Fegyvertartás szempontjából az iraki társadalom a világ egyik leginkább felfegyverzettjévé vált. Az iraki rendőrség közben letartóztatta az al-Kaida terrorhálózat egy líbiai tagját.
Hazatérésre készül mandátumának szerdai lejárta után az Irakban állomásozó 140 norvég katona legtöbbje, távozásuk után csak 10 összekötő marad az országban. Varsóban pedig tegnap tüntettek a lengyel katonák hazahozataláért a megszállt országból.
A Hunyadi-sorozatról is tanácskoznak a Tokaji Írótáborban
