Az eltűnt közalkalmazotti béremelés

A kormánnyal szembeni súlyos bizalomvesztés és nyomásgyakorlás lehet a következménye, ha a kabinet nem tartja be a közszféra részére hatszázalékos béremelést rögzítő megállapodást – fogalmazott lapunknak adott interjújában Szabó Endre.

Bákonyi Ádám
2004. 06. 23. 17:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly óta húzódik a kormány és a szakszervezetek közötti bérvita. Megállapodásuk szerint az idén hatszázalékos béremelést kell végrehajtani ahhoz, hogy a közszférában ne csökkenjen a keresetek reálértéke.
– Azt a kormány se vitatja, hogy a közalkalmazotti munkahelyek nagy részén nem valósult meg a tervezett béremelés. Különösen nagy az elmaradás az egészségügy, az oktatás, a kutatás, a szociális intézmények területén. Egyedül a rendvédelmi területről született döntés. Itt központi forrásból biztosítják a béremelés fedezetét. A vita a béremeléshez szükséges jogi és pénzügyi garanciákról folyik. A kormány szerint ugyanis az önkormányzatoknál 7,8 százalékos tervezett forrás van a béremelésre. A kormány álláspontja szerint a felsőoktatásban is van fedezete az emelésnek. Az önkormányzatok és a felsőoktatás képviselői viszont ennek ellenkezőjét állítják. A köztisztviselők esetében a kormány semmiféle intézkedést nem tervez, mivel szerinte a tavaly júliusban végrehajtott szorzóemelés áthúzódó hatása az idén öt–hat százalék közé esik. Az infláció azonban várhatóan meghaladja a tervezettet, így a reálbérek megőrzése céljából mindenképpen kompenzációra lesz szükség. Másrészt elkerülhetetlen, hogy az évek óta változatlan köztisztviselői illetményalap jövőre emelkedjen.
– A rendvédelmieket leszámítva akkor mégis miben hoztak áttörést a fél éve folyó tárgyalások?
– A kormány most úgy akarja ösztönözni az önkormányzatokat, hogy ha megvalósítják a hatszázalékos béremelést, akkor egy százalékot kifizetne ebből. Más területeken is csekély mértékű beavatkozásra nyílna lehetőség. A kormány összesen 12,4 milliárd forintot ajánlott a bérrendezésre, ebben benne van a rendvédelmieknek és az önkormányzatoknak szánt öszszeg is. Ezt azonban az önkormányzatok és a szakszervezetek is elfogadhatatlannak tartják. Lényegében tehát nem történt előrelépés. Ezért visszatértünk azon álláspontunkra, hogy egyedül a közalkalmazotti illetménytábla módosítása és az ajánlottnál nagyobb mértékű pénzügyi forrás jelenthet garanciát a bérek emelésére. A közalkalmazotti szféra egészére vonatkozóan a hatszázalékos béremeléshez bruttó nyolcvan-, nettó értéken csaknem negyvenmilliárd forint szükséges. A legszerényebb számítások szerint is még legalább harmincmilliárd forintot kell előteremteni.
– A számok közötti különbségek nem sok reménnyel kecsegtetnek. Pedig 2002 szeptemberében a kormány nagyon gyorsan intézkedett a bértáblában is átvezetett, átlagosan ötvenszázalékos emelésről. Persze akkor önkormányzati választások előtt álltunk.
– Tapasztaljuk, a kabinet élénken emlékszik az átlagosan ötvenszázalékos emelésre. Természetesen mi is emlékszünk rá. Az akkori intézkedés kiváltotta elismerést nem kérdőjelezi meg a jelenlegi helyzet. Csakhogy a bizalom, ami akkor megjelent a kormány felé, nem tart örökké. Sőt ma már inkább fogy.
– A jelenlegi helyzet azért mégiscsak levon valamit a két évvel ezelőtti emelés értékéből. Egyes számítások szerint úgy tíz-tizenkét százalékot.
– Ha nem valósul meg a megállapodás, akkor valóban tíz százalékot is meghaladó reálbércsökkenés következik be. Sőt elmondható, hogy a közalkalmazottak körében bizonyos mértékű reálbércsökkenés már megtörtént. Az infláció dolgozik, sőt a legújabb adatok szerint magasabb is lesz a vártnál. Ezért nem tudunk eltekinteni a hatszázalékos béremelés végrehajtásától, ami ha jóindulatúak vagyunk, mindössze a bérek reálértékének megőrzését jelenti. A tárgyalások most újabb két hetet csúsznak, amit egyfajta türelmi időnek tekintünk. Ezt követően viszont már nem lehet tovább húzni az ügyet. Persze a kormány most is állítja, hogy tartja a szavát, csak erre egyelőre se pénzügyi, se jogi garancia nincs.
– Újra hallani a közszférában várható létszámcsökkentésekről. Korábban éppen attól tartottak, hogy az önkormányzatok csak leépítésekkel, intézménybezárásokkal, -összevonásokkal tudják kigazdálkodni a béremeléshez szükséges pénzt. A tárgyalások során felvetődött-e a létszámkérdés?
– Ha feladatok szűnnek meg, ha egyszerűsíteni kell bizonyos szervezeteket, akkor lehet erről a kérdésről tárgyalni. Azt viszont sosem fogadtuk-fogadjuk el, hogy kizárólag béremelés okán, pénzhiány miatt kerüljön sor létszámcsökkentésre.
– Az országos közszolgálati sztrájkbizottság nem oszlatta fel magát, hanem a tárgyalások idejére felfüggesztette tevékenységét. Szükség esetén készek a nyomásgyakorlásra?
– Három következménye lehet, ha valóban nem teljesül a megállapodás. Az egyik, hogy bekövetkezik egy nagyon erőteljes bizalomvesztés a kormány közszolgálati politikáját és az itt dolgozókkal szembeni magatartását illetően. Azt gondolom, ez nagyon súlyos következmény lenne. Másrészt szó van különféle középtávú megállapodások megkötéséről. Ha ez a megállapodás nem teljesül, akkor teljesen hiteltelenné válik minden olyan kezdeményezés, amely újabb egyezségek megkötését célozza. Ez a bérek kérdésén túl a szociális párbeszédre, az érdekegyeztetésre is rányomná a bélyegét. Végül a sztrájkbizottságnak nyilvánvalóan aktivizálnia kell magát, és döntenie kell arról, milyen módszerekkel fejezze ki elégedetlenségét, illetve hogy a nyomásgyakorlás milyen formáját alkalmazza.
– A 2002-es választások kimenetelében jelentős szerepet játszott a közszférának tett, ötvenszázalékos béremelésre vonatkozó ígéret. Mit gondol, a közszféra bizalomvesztése már tükröződött az uniós választások eredményében?
– Nincs erre vonatkozó felmérésünk, de ha az egyéni véleményemet kérdezi, akkor nem tartom kizártnak, hogy a közszféra dolgozóinak egy része nem ment el szavazni. Nem szavaztak másra, de nem is mentek el. Persze azt sem lehet kizárni, hogy voltak olyan csoportok, amelyek elpártoltak a jelenlegi kormánytól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.