Az „SZDSZ” mutatványa

Negyvennyolc órának sem kellett eltelnie az urnák lezárása után, hogy kiderüljön: számtalan korábbi nyilatkozattal ellentétben nagyon is vannak belpolitikai következményei az európai parlamenti választásnak. Az MSZP a súlyos vereség hatására jövő tavaszról októberre előre hozta tisztújító kongresszusát. Ekkor, ha minden igaz, lelép a belpolitika nagyszínpadáról Kovács László.

2004. 06. 25. 19:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elnökváltás a vezető kormánypártban – mi ez, ha nem belpolitikai következmény? Miközben az MSZP a saját levében fő, elemez és értékel, a miniszterelnök találkozóra hív, tárgyal és kezdeményez – a kormány sikerrel hárította el a kudarcból rá eső felelősség vállalását. Holott az aktív választók június 13-án nem Werber–Tóbiás kampányáról, hanem a Medgyessy-kabinet kétéves tevékenységéről mondtak ítéletet. A belpolitikai következmények közé sorolhatjuk az MDF elmérgesedő belháborúját is. A kitűzött célt tekintve sikeres, ám az adatok mögé nézve már óvatosabban értékelendő választási szerepléssel a háta mögött a szocialistákhoz hasonlóan a korai tisztújítás eszközéhez nyúló Dávid Ibolya nem pártja konszolidálását, hanem az ellenfelekkel való totális leszámolást választotta. A siker kétséges: a frakció masszív többsége ellene fordult, az elnök asszony mintha a Giczy György-féle önmegsemmisítő programot próbálná beindítani.
Van aztán egy párt, amely június 13. után némiképp módosított a Van-e belpolitikai következménye az EP-választásnak? kérdésre adott válaszán. Két strasbourgi mandátum birtokában az úgynevezett SZDSZ nap mint nap érzékelteti partnerével, hogy nagyobb súlyt követel magának a koalícióban. Tehát amit a kormányoldal–ellenzék viszony esetében mereven elutasít, azt a koalíción belül üdvözölné: az erőviszonyok választói akaratot tükröző módosítását. Ez nem feltétlenül új posztokat jelent (de a korábban bizonytalannak látszók megtartását mindenképpen), a párt inkább az MSZP megingását is kihasználva még nagyobb erővel szorítja a gazdasági kormányzatot a neoliberális megoldások irányába. Ezek helyességéről persze nem a kormányfőt vagy a pénzügyminisztert kell meggyőznie. A következő hónapokban, a jövő évi költségvetés tervezésekor kiderül, hogy a lendületet vett pártnak sikerül-e teljesen a maga képére formálnia az egyébként MSZP vezette kormányt. Ha igen, ez lesz a választás legkellemetlenebb belpolitikai következménye.
Az úgynevezett SZDSZ-nek annyira kell a koalíciós konfliktus, mint egy falat kenyér. Nem pusztán az önálló arculat fenntartása okán, hanem mert potenciális támogatói közül sokan viszolyogva tekintenek a szocialistákra. (Mellesleg így a szövetségesükével mohóságban, gátlástalanságban rokon, azzal olykor kibogozhatatlanul összefonódó, közpénzektől sem irtózó gazdasági-kulturális holdudvaruk tevékenységéről is könnyebb elterelni a figyelmet.) A nagy mutatvány az, hogy a közösen hozott döntések felelősségét magáról lerázó, a belső ellenzék szerepében tetszelgő párt az MSZP-t is gúnyoló retorikával besöpört voksokkal mégis a szocialistákat és Medgyessy Pétert támogatja. Ahogy történt az 2002-ben, amikor az ötszázalékos küszöbön áteső szabad demokraták királycsináló szerepbe kerültek.
Döntésük egy pillanatig nem volt kétséges. Bármennyire szidalmazzák az MSZP-t, ha a helyzet úgy hozza, nem lesz az 2006-ban sem. A Fidesznek a következő két év stratégiájának meghatározásakor ezzel is számolnia kell.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.