Brit–iráni válság fenyeget

Külügyminiszteri szintre jutott kedden a három brit tengerészgyalogsági őrnaszád előző napi iráni lefoglalásának ügye, amellyel a keddi brit sajtó szerint Teherán mind Londont, mind a majdani iraki kormányt figyelmeztetni akarta térségi érdekeinek figyelembevételére.

MTI
2004. 06. 23. 16:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Személyesen beszélt Jack Straw brit külügyminiszter iráni kollégájával, Kamal Harazival a naszádok eltérítése és a királyi tengerészgyalogság nyolc kommandósának őrizetben tartása ügyében. A telefonos tárgyalás tartalmáról a brit szaktárca nem adott ki részletes tájékoztatást, csak annak tényét közölte.
Jack Straw az utóbbi hónapokban sokat tett azért, hogy Nagy-Britannia közeledjék Iránhoz, és nem is teljesen sikertelenül. Ugyanakkor ismert, hogy az iráni politikai vezetőség nem minden tagja szemlélte jóindulattal ezt a közeledést a két ország között.
A The Daily Telegraph név nélkül idéz egy brit kormányilletékest, aki azt mondta: ha az irániak az incidens kezdetétől számított 48 órán belül nem engedik el a brit tengerészgyalogosokat, abból „óriási diplomáciai válság kerekedhet”. A The Times szerint az incidens világos jelzés Teherán részéről, hogy Irán meghatározó szerepet szán magának a térségben, miután Irakban a jövő héten megtörténik a hatalomátadás.
Az esetről szólva az iraki brit hadvezetőség azt közölte, hogy a három jármű minden bizonnyal navigációs hiba miatt került át a szoros közepén húzódó demarkációs vonal iráni oldalára. A teheráni brit nagykövetség egyelőre nem tudja, hol tartják fogva a brit tengerészeket, az irániak csak annyit közöltek, hogy kihallgatják őket küldetésük céljáról. A brit jelentés szerint a három hajót az új iraki folyamőrségnek szánták, és a küldetés célja átadás előtti kiképzés volt. Ennek valamelyest ellentmond az a körülmény, hogy a brit személyzet néhány tagja egy speciális kommandós csoporthoz tartozik.
A brit külügyminisztérium feltett szándéka, hogy óvatosan kezeli a brit tengerészek fogva tartásának ügyét, és mindent elkövet, hogy az incidens ne váljék nagyszabású diplomáciai csatává. Nem valószínű, hogy az irániak könynyen elfogadják a brit magyarázatot, és az is meglehet, hogy a tengerészeket csak hetek múlva, a vízi járműveket pedig egyáltalán nem szolgáltatják vissza.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.