Nenad Csanak vajdasági parlamenti elnök a szerb belügyminiszter menesztését követeli, amiért a rendőrség nem állta útját a gyakori kisebbségellenes soviniszta incidenseknek. „Úgy gondolom, hogy Dragan Jocsicsnak már a szerbiai dzsámik felperzselése miatt távoznia kellett volna” – tette hozzá a vajdasági politikus. Borisz Tadics demokrata párti elnökjelölt is felemelte szavát az agresszív nacionalizmus ellen.
Az ellenzéki politikusoknak azonban nincsenek eszközeik a nemzeti türelmetlenség durva megnyilvánulásainak hatékony visszaszorítására, a kormányzat illetékesei pedig eddig jóformán csak a retorika szintjén küzdöttek e primitív jelenség ellen, ha éppen rá voltak kényszerülve. Hiányoznak ugyanis a biztonságot szavatoló rendőrségi fellépések, a megfelelő bűnvádi feljelentések, a megelőzés, a társadalmi akció a toleránsabb légkör megteremtése érdekében. Csanak követelése a belügyminiszter leváltására éppen arra utal, hogy meg kellene kezdeni a felelősségre vonást. Lamperth Mónika belügyminiszter figyelmeztetésére is utalva Csanak szegénységi bizonyítványnak tartja, hogy egy másik ország belügyminiszterének kell gondot viselni a rendre és a békére. Ez megengedhetetlen, fakadt ki Csanak, aki szerint ezzel megnyílik a kapu egy olyan koncepció előtt, hogy Szerbia polgáraival a szomszédos országok törődnek. Ha a magyarokról Budapest gondoskodik, az albánokról Tirana, a bosnyákokról Szarajevó, a horvátokról pedig Zágráb, akkor ez az állam egykettőre darabjaira hullik szét.
Milo Djukanovics montenegrói miniszterelnök közben éppen azt állítja, hogy Crna Gora és Szerbia külön-külön hamarabb csatlakozhatna az EU-hoz, mint együtt. A függetlenség a legrövidebb út Európába, fogalmazott a podgoricai politikus, aki szerint a népszavazáson a büszke montenegróiak a függetlenséget választanák, mert „a két régi európai államnak helyre kell állítania állami státusát, hogy maga irányíthassa sorsát”. Djukanovics szerint Montenegróban lesz függetlenségi népszavazás. A kormányfőnek nincsenek kételyei afelől, hogy a referendum kimenetele kedvező lesz, mert – mint mondta – Szerbiában is és Montenegróban is egyre többen látják úgy, hogy „két régi európai államnak vissza kell kapnia államiságát”.
Ők az idei Anna-bál szépei
