Éles kritika az uniótól és az ellenzéktől

Mielőbbi változásra van szükség a gazdaságpolitikában – véli a Fidesz, s ezért azt javasolja, hogy a kormány ne menjen el nyaralni, hanem a problémák mielőbbi megoldásán dolgozzon – jelentette ki tegnapi sajtótájékoztatóján Varga Mihály.

Hunyor Erna
2004. 06. 25. 20:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Bizottság tegnap megállapította, hogy az újonnan csatlakozott országok – a deficit csökkentését célzó – pénzügyi reformprogramjai nem eléggé ambiciózusak, s emiatt sebezhetők. Rekordnagyságú az államháztartási hiány, olyan, amilyen az előző 14 év alatt sohasem volt – közölte Varga Mihály, az előző kabinet pénzügyminisztere. Szavai szerint a magyar gazdaság leggyengébb láncszeme az MSZP–SZDSZ-kormány gazdaságpolitikája, amelyet időnként a bizonytalanság, kapkodás és tehetetlenség jellemez. Emiatt mielőbbi változásra van szükség a gazdaságpolitikában. Varga véleménye szerint a 2004-re jelzett 5,8 százalékos inflációs mutató sem lesz tartható. Mint mondta, ma már a kormány is 6,5 százalékról beszél.
*
Az emelkedő inflációnak Varga Mihály szerint a túlköltekezés és az adóemelés az oka. Kifejtette, hogy az unióhoz most csatlakozott országok közül Magyarországon a leglassúbb a felzárkózási program, s hazánk teljesíti a legrosszabbul az euró bevezetéséhez szükséges maastrichti feltételeket is. Rámutatott, hogy az államadósság mutatója volt eddig az egyetlen, amelyet a maastrichti feltételrendszerben Magyarország teljesíteni tudott.
„Most rezeg a léc” – mondta. A pénzügyi tárca 60 százalékos államadóssági arányról számol be, az unió gazdasági és pénzügyi bizottsága pedig 60,4 százalékról.

Az Európai Bizottság határidőket javasolt tegnap az unióhoz csatlakozott országoknak a költségvetési hiányok leépítéséről. Eszerint Magyarországnak és Csehországnak 2008-ig kellene a költségvetés GDP-hez viszonyított hiányát a háromszázalékos küszöb alá szorítania, Lengyelország és Szlovákia esetében a határidő 2007. A bizottság értekezletén megállapította, hogy a deficit csökkentését célzó pénzügyi reformprogramok nem eléggé ambiciózusak, emiatt az érintett országokban sebezhetővé válnak a makrogazdasági feltételekben bekövetkező változások hatására.
Az Európai Bizottság értékelése a Magyarország által benyújtott konvergenciaprogramról alapvetően összhangban áll a tárca értékelésével – mondta tegnap Kovács Álmos, a Pénzügyminisztérium helyettes államtitkára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.