Elhúzódó orvoslás

A Fidesz csütörtökre újabb rendkívüli ülés összehívását kezdeményezi, mivel tegnap nem hozott végső döntést a parlament gyógyszerügyben. Így már holnapután szavazhatnának arról a javaslatról, amely garantálná, hogy ne dráguljanak az orvosságok júliustól. Az ellenzéki párt szerint az embereknek még az európai parlamenti választás előtt meg kell tudniuk: változik-e a medicinák ára.

Munkatársainktól
2004. 06. 08. 19:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csak módosító indítványokat fogadott el az Országgyűlés az eredetileg Bőhm András szabad demokrata és Szabó Lajos szocialista képviselők által benyújtott törvényjavaslathoz tegnap, az ellenzéki képviselők tartózkodása mellett. Ha a kormány által az EP-választás után tervezett zárószavazáson a képviselők elfogadják ezt az előterjesztést, akkor a kabinet legfeljebb 9 hónapra befagyaszthatja egyes gyógyszerek árát az éppen aktuális szinten, a gyógyszerpiac átmeneti zavarainak elhárítása vagy a gyógyszerpiac egyensúlyának fenntartása érdekében. A javaslatot többen is alkotmányellenesnek tartják.
A Fidesz azonban még a választás előtt döntene, ezért újabb rendkívüli parlamenti napot kezdeményezett csütörtökre. Ezt az MDF is támogatja. (Emlékezetes, éppen az MSZP állt elő a tegnapi rendkívüli ülésnap ötletével: mivel minél előbb orvosolni akarták a gyógyszerárak ügyét.) Rogán Antal és Selmeczi Gabriella szerint kétséges, hogy a kormány valóban a betegek érdekeit képviseli, hiszen csupán a módosító indítványokról szavaztak tegnap, így továbbra sincs megoldva a probléma.
*
– Igaz-e, hogy az EP-választást követően vissza akarja vonni a kormány az említett törvényjavaslatot, és ezáltal július 1-jétől emelkedhet az orvosságok ára? – tette fel a kérdést Rogán Antal. Úgy vélte, ezt azzal cáfolhatja meg a kormánypárti többség, ha csütörtökön elfogadja az előterjesztést.
„Medgyessy Péternek a saját kormányában kell keresnie a gyógyszerek árdrágítóját, azt az embert, aki a kialakult helyzetért felelős” – fűzte hozzá Selmeczi Gabriella, egyértelműen Kökény Mihályra utalva.
Az egészségügyi miniszter viszont szemenszedett hazugságnak nevezte azt, hogy az MSZP-kormány emelte volna a gyógyszerárakat. Szerinte éppen hogy 15 százalékkal csökkentették azokat. A Fidesz szokásos hisztériakeltésének, kampányfogásnak nevezte a csütörtöki rendkívüli ülés tervét Juhász Gábor, az MSZP frakcióvezető-helyettese. Hozzátette: az új szabályozásnak június 30-ig kell életbe lépnie, tehát semmiféle késedelmet nem okoz, ha a parlament csak jövő hétfőn hozza meg határozatát. Más szocialista képviselők azt vetették az ellenzéki képviselők szemére, hogy miért nem szavazták meg tegnap a módosító indítványokat, ha annyira aggódnak a betegterhek emelkedése miatt.
Mindeközben a kormány egy olyan javaslatról is egyeztet a gyógyszergyártókkal, amely viszszaállítaná az áprilisi árcsökkentés előtti árakat, de hozzáigazítaná a tb-támogatás mértékét is, így a betegek által fizetett térítési díj nem változna. A támogatás emelésének költségeit a gyártók és a költségvetés közösen állná.
Fekete Tibor, a Magyar Gyógyszergyártók Országos Szövetségének szóvivője szerint erről nem lehet komoly tárgyalásokat folytatni úgy, hogy közben a kormány olyan előterjesztéseket támogat, mint ami most a parlament előtt van. Azzal a „gumiszabállyal” ugyanis bármikor felrúgható lenne a gyártókkal kötött megállapodás – szögezte le.
A kormánynak azt követően vált égetővé új árképzési szabályozást hoznia, hogy az Alkotmánybíróság nemrég az alaptörvénybe ütközőnek minősítette – és június 30-i hatállyal megsemmisítette – azt a rendeletét, amellyel áprilistól 15 százalékkal csökkentették és befagyasztották a legtöbb gyógyszer árát. Ha addig nem sikerül valamilyen megoldást találni, akkor akár jelentős drágulásra is számítani kell.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.