Idén eddig jóval kevesebb szúnyoggyérítésre volt szükség, mint a korábbi években, miután a nyár első felében tapasztalt szárazság miatt csak kevés helyen alakultak ki a szúnyoglárvák számára megfelelő élőhelyek. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság közlése szerint a júliusi viharok következtében elszórtan több lárvatenyésző hely is létrejött, az elmúlt héten ezért több helyen biológiai gyérítés zajlott.

– A szúnyoggyérítéssel nem elérhető kisebb pocsolyákból, ház körüli vizekből megkezdődött a kifejlett szúnyogok rajzása, így esténként egyre több helyen bukkannak fel a vérszívók.
A héten két vármegyében lesz biológiai gyérítés, két másik vármegye 66 településén pedig kémiai
– tudatták.
Békés és Csongrád-Csanád vármegyében, a folyók holtágainál kerül sor a lárvákkal szembeni biológiai védekezésre, légi kijuttatással. A kifejlett szúnyogok ellen az észak-nyugati országrészben, Győr-Moson-Sopron és Komárom-Esztergom vármegye településein védekeznek kémiai módszerrel.
A kifejlett szúnyogok elleni kezeléseket a települések lakott részein végzik, platós gépjárműre szerelt permetező berendezésekkel.
A készítményt finom permetként, nagyon alacsony dózisban juttatják ki az esti és éjszakai órákban, így a méhekre és más nappal aktív rovarokra nincs hatással a beavatkozás, ahogy emberre és háziállatokra sem. A kijuttatott készítmény a szabadban néhány óra alatt lebomlik.
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság rámutatott: az elszórtan kialakuló záporok, zivatarok után a ház körüli tárgyakban megáll a víz, ami kiváló tenyészhelyet biztosít az emberközeli életmódú szúnyogoknak, amelyek néhány deciliter vízben is tömegesen fejlődnek. Lárváik ellen szervezetten nem lehet védekezni, de egy kis odafigyeléssel, az élőhelyeik megszüntetésével jelentősen csökkenthető a számuk.