A Bush-kormányzathoz közel álló Washington Times napilap arra használta fel a látogatást, hogy demonstrálja: Amerika szövetségesei szilárdan kitartanak Irakban, dacára az olyan veszteségeknek, melyet a magyar kontingens is elszenvedett a múlt héten. Tegnapi cikkében ezzel kétségtelenül a demokratáknak üzent, akik az Egyesült Államok nemzetközi kapcsolatainak lerombolását vetik Bush szemére, s Medgyessy Péter szavait ellenpéldaként használta állítása alátámasztására.
A magyar miniszterelnök szilárdan kitartott a magyar csapatok iraki mandátumának kitöltése mellett, és ezzel lényegében megfelelt a találkozóval szemben támasztott amerikai várakozásoknak. Hogy a jövő heti NATO-csúcson a mandátum helyzetét is befolyásoló módon születik-e legalábbis elvi döntés a szövetség szerepvállalásáról, nem került hivatalosan nyilvánosságra, miként az sem, hogy Budapest támogatna-e egy ilyen döntést. Mi sem jelzi jobban, hogy a kérdés mégis foglalkoztatja a kormányzatot, hogy Medgyessy Péter meglehetősen ingerülten reagált tudósítónk erre vonatkozó felvetésére.
*
Az elnöki találkozót követően, kedden a kongresszusban adtak fogadást Medgyessy Péter tiszteletére, melynek kulcsfigurái Tom Lantos kaliforniai képviselő és Simonyi András washingtoni nagykövet voltak. Ők személy szerint is a legnagyobb politikai erőfeszítéseket tették a szocialista kormánydelegáció látogatásának előkészítésére. A fogadáson jelen volt a magyar közéletet 2001-ben nyíltan antiszemitának minősítő Nancy Goodman Brinker egykori budapesti nagykövet aszszony is, akit nagy örömmel, személyes barátsággal fogadott Medgyessy Péter és Kovács László is.
A delegáció egy része – Kovács László, Draskovics Tibor miniszterek, Vadai Ágnes képviselő és Akóts Klára, Medgyessy kül- és biztonságpolitikai főtanácsadója – tegnap a nagykövet által rendezett reggelin vett részt, melyen biztonságpolitikai szakértők is jelen voltak. Zbigniew Brzezinski és Samuel Berger volt nemzetbiztonsági főtanácsadók és Charles Gati egy órán keresztül fejthették ki nézeteiket a magyar vendégeknek. Ezt követően a miniszterelnök és kísérete az IBM-nél, majd a Magyar Technológiai Központban (HTEC) tett látogatást. Délután fogadta őket a szenátus külügyi bizottságának rangidős demokrata tagja, Joseph Biden, majd a delegáció vonattal New Yorkba, amerikai látogatásának utolsó állomására utazott az esti órákban. Az amerikai nagyvárosban Medgyessy ma találkozik Kofi Annan ENSZ-főtitkárral, George Pataky kormányzóval, majd kitüntetéseket ad át Elie Wieselnek és Henry Kissingernek.
Hatalmas a dugó az M7-esen, menekülnek az emberek a viharok elől
