Eszterhéjalja

Móser Zoltán
2004. 06. 26. 13:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

E csonka kontyos, zsuptetejű, fedélhéjazatának élén lekerekített tiszacsécsei ház – így olvastam egy mérnöki leírásban – azért különbözik a falu és a Tiszahát összes hasonló kis lakóházától, mert 1879. július 2-án* itt született Móricz Zsigmond.
Illyés Gyula a Tolna megyei Ozorát Rómához hasonlítja (mivel ez is meg az is hét dombra épült), Móricz pedig a szülőfaluját bölcs humorral Budapesthez, mivel „Csécsén egy utca folyik végig, mint Buda és Pest között egy Duna. Az út két partján húsz–harminc házhely, úgy összepréselve, hogy szoronganak, mint a lovak a ménesben… Csak két telek van Csécsén, amely egészen külön s a többitől elkülönült állapotban van. Ez a két ház már kisdiák koromban feltűnt nekem különös fekvésével. A két ház… a szüleim háza. Az egyik az apám, a Móricz Bálint öröksége volt, a másik az édesanyámé, a Pallagi Erzsébeté. Két pólus, mondtam már nagyon régen… A két pólus között szikra pattant, s lettem én.”
Móricz Zsigmond az Életem regényében így vallott a szülőkről. Édesanyját pedig, aki „papkisasszony”, egy özvegy papné leánya volt, s aki „zsarnoki s irgalmatlan szeretetével”, mint a kínai nagy fal vette körül gyermekeit, így jellemezte: „sohasem ismertem nálánál finomabb lelkű és családjáért hősiesebben és nemesebben önfeláldozó nőt, akit csak Jókai tollával lehetne leírni”. Életrajzi regényében, mint egy kidolgozott filmforgatókönyvben, születését és keresztelőjét is megírja. A szobában édesanyja elvarázsoltan feküdt a Boldogasszony ágyán, s minden olyan volt, mint egy nemzeti ünnep vagy mint egy tündérmese, némi meglepetéssel. Mert „mikor a szent szertartás alatt a kis szobában, a fülledt melegben a pap megkérdezte erős, nyers hangján, hogy: – Mi lesz az újszülött neve?
Csak megszólal édesapám valahonnan hátul, s mondja nagy hetykén: – Zsigmond!
Zsigmond?!… Soha ezt a nevet nem hallották… Az egész rokonságban, de az egész faluban sem volt egyetlenegy Zsigmond sem. Senki se tudta, hogy ez a Bálint hol vette ezt a nevet, de édesanyám oly rendkívüli módon megörült neki, hogy nem lesz hát se Peti, se Palkó, hogy hangosan felzokogott örömében. Csaknem megállott a keresztelés szertartása, hogy mi történt vele?… De én túlvisítottam, azt mondják, mikor a hideg vizet a fejemre öntötték. Ez azonban csak jó jel volt, mondták: – Nem lesz ez olyan hamvába hótt köjök, megmondja ez a magáét…”
Amikor Tiszacsécsén körbejártam ezt a kis házat, és megálltam a hátsó fedélhéjazat előtt, meglepve láttam, hogy az nagyon alacsony. Ez látszólag lényegtelen dolog, mégis egyfajta mérték. Hisz a szülőház – a falu, a táj is – mindannyiunk számára meghatározza későbbi látásmódunkat, akár tudunk róla, akár nem. Ezért érzem fontosnak elmondani, hogy ilyen alacsony mennyezetű házban jött világra Móricz, aki szikra volt, aztán láng lett, majd – ez az élet rendje – parázs. Lehetetlen, hogy az arra járó ne érezné e parázs melegét.

*Az anyakönyvi bejegyzés szerint Móricz július 2-án, a családi hagyomány szerint június 29-én, Péter-Pál napján született.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.