Csupán tizennégy percnyi űrséta után – a földi irányítók utasítására – tegnap haladéktalanul vissza kellett térnie a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) az amerikai Mike Fincke-nek és az orosz Gennagyij Padalkának – adta hírül a CNN. A két asztronautának az ISS stabilitását szolgáló négy giroszkóp egyikének áramellátási zavarát kellett volna elhárítania, de nem sokkal azután, hogy Mike Fincke az űrállomás zsilipkamrájából kilépett az űrbe, a NASA szakemberei megállapították: csökkent a nyomás az asztronauta szkafanderéhez kapcsolt oxigéntartályban. Ez azt jelezte, hogy szökik a levegő.
A földi irányítók szerint az űrhajós nem volt közvetlen veszélyben, mert a szkafanderébe még elegendő oxigén jutott, de tanácsos volt az űrkirándulást azonnal megszakítani.
A tegnap meghiúsult űrsétát eredetileg június 16-ra tervezték. Akkor azért kellett letenni róla, mert annak az orosz távközlési műholdnak, amelyik az űrállomás és a földi irányítás között tartja a kapcsolatot, más dolga volt. Bajkonurból, orosz hordozórakétával akkor lőttek fel egy amerikai távközlési műholdat, s a műveletben közreműködött az ISS szolgálatában álló orosz szatellit is. A következő, hatórásra tervezett űrséta dátuma a tervek szerint június 29., feltéve, ha addig sikerül megteremteni a biztonság feltételeit.
Az ISS-en dolgozók a korábbinál nagyobb kockázatot vállalnak a Columbia űrsikló tavaly februári katasztrófája óta. Emlékezetes: a baleset miatt az amerikai űrsiklók 2005 márciusa előtt nem szállhatnak fel, ezért az űrállomásra a szükséges felszereléseket orosz űrhajók szállítják, és azok hozzák-viszik az egymást váltó asztronautákat is. A szállítási nehézségek miatt azonban a korábban háromtagú legénység kettőre apadt. Ezért ha el kell végezniük az ISS külső burkán a legalább két ember közreműködését igénylő munkákat, az űrállomás néhány órára gazdátlanul marad.
Miklósa Erika gálakoncertjével indul a Magyar Tavak Fesztiválja a Tisza-tónál
