Felemás szabadság és terror Irakban

Miután Franciaország és Kína is üdvözölte az ENSZ Biztonsági Tanácsában az iraki szuverenitás helyreállításáról szóló amerikai–brit határozattervezetet, szinte biztossá vált, hogy meg is szavazzák azt. A tervezet elfogadásáról végül tegnap, lapzártánk után döntöttek.

Hírösszefoglaló
2004. 06. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A BT-határozat körül kialakult kompromisszum szerint a bagdadi kormánynak nem lesz ugyan egyértelmű vétójoga, de az amerikai katonai parancsnokságnak egyeztetnie kell az iraki féllel a többnemzetiségű erők nagyszabású akciói előtt. Ugyancsak Irak, illetve a Közel-Kelet a fő témája a G8-ak tegnap este kezdődött csúcstalálkozójának. A világ hét legfejlettebb országa és Oroszország részvételével zajló csúcs kapcsán a kommentátorok kiemelik, hogy a résztvevő nagyhatalmak vezetői számtalan nehézség közepette ültek tárgyalóasztalhoz.
Az Irakban zajló események közben arra utalnak, hogy a béke jó ideig várat még magára. Tegnap két lengyel, három szlovák és egy lett katona vesztette életét egy robbanásban, amely egy iraki lőszerraktár közelében következett be. Nem sokkal korábban pokolgép robbant Baakuba és Moszul városokban, melynek következtében tizenöt ember halt meg. Épségben szabadítottak ki ugyanakkor az emberrablók fogságából három olasz és egy lengyel állampolgárt.
A The Washington Post ugyanakkor az amerikai igazságügyi minisztérium 2002 augusztusában a Fehér Háznak megküldött memorandumát ismerteti, amely a jogos önvédelem alapján igazolhatónak nevezte a kínzás alkalmazását a terrorizmus elleni harcban.

Részletek a 8. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.