Újabb sóbánya omlott be Erdélyben + videó

Egy 30 méteres kráter keletkezett Rónaszéken, miután beomlott egy régi bányajárat. A sóbánya közelében több házat kiürítettek, a forgalmat is elterelték.

Forrás: MTI2025. 07. 21. 22:18
Illusztráció: Régi bányajáratok omlottak be
Illusztráció: Régi bányajáratok omlottak be Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Beomlott egy használaton kívüli sóbánya Rónaszéken, a történelmi Máramaros területén. Az omlás egy 30 méter átmérőjű, 10-15 méter mély krátert hozott létre, amelynek mélyén az egykori bányabejárat is láthatóvá vált. A súlyos földmozgás miatt hét embert kellett kilakoltatni, a környék 4000 négyzetméteres területét lezárták.

Beomlott egy használaton kívüli sóbánya, a hatóságok lezárták a környéket, útlezárásokat is bevezettek.
Beomlott egy használaton kívüli sóbánya, a hatóságok lezárták a környéket, útlezárásokat is bevezettek.
Fotó: AFP

Lezárták az utakat a sóbánya miatt

A hatóságok tájékoztatása szerint a sókitermelés nyomán megmaradt régi galéria omlott be. Rudolf Stauder alprefektus az Agerpresnek elmondta: 

Mintegy 150 négyzetméteren további földmozgások érzékelhetők.

Az alprefektus hozzátette: a védelmi zónát szükség esetén tovább is bővítik. A veszélyeztetett övezetből öt lakóházat kellett kiüríteni, az érintettek rokonoknál kaptak ideiglenes szállást. Egy ház közvetlenül is veszélybe került, de szerencsére épp lakatlan volt. A földmozgás ennek a melléképületeit és gyümölcsfáit is elérte.

Az omlás következtében a 186A jelzésű megyei úton is korlátozták a gépkocsiforgalmat, mivel az úttest egy 50 méteres szakaszon megsérült. 

A forgalmat alternatív útvonalakra terelték.

Rónaszék sóbányász múltja több ezer évre nyúlik vissza

Rónaszéken már a bronzkorban is bányásztak sót, majd a rómaiak is folytatták a kitermelést. A település 1474-es első írásos említésekor már működött itt sóhivatal és erődítmény is. 

A 19. század végén még 370 bányász dolgozott a só kitermelésén, ám a 20. század eleji bányaomlást követően, 1928 és 1931 között bezárták az üzemeket.

A bezárás után a lakosság egy része elköltözött, mások új mesterségbe kezdtek: hordókészítéssel kezdtek foglalkozni. A település ma a Felsőróna községhez tartozik, és mintegy 700 lakosa van, közülük körülbelül 300 magyar nemzetiségű.

A hatóságok folyamatosan figyelik a területet, a földmozgások miatt továbbra is fennáll a veszély. 

Az érintett sóbánya alól kiürített területet jelenleg senki sem közelítheti meg.

Borítókép: Illusztráció: Régi bányajáratok omlottak be (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.