Szijjártó Péter új határátkelőket jelentett be

A magyar–román kapcsolatok erősítéséről tárgyalt hétfőn Budapesten a külgazdasági és külügyminiszter. Szijjártó Péter szerint a jó viszony nemcsak gazdasági, hanem nemzeti érdek is, különösen az energiabiztonság és a határon átnyúló kapcsolatok szempontjából.

Forrás: MTI2025. 07. 21. 20:14
Szijjártó Péter és Tánczos Barna
Szijjártó Péter és Tánczos Barna Forrás: Facebook/Szijjártó Péter
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarországnak abszolút nemzeti érdeke a jó együttműködés Romániával – hangsúlyozta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Budapesten, miután Tánczos Barnával, Románia miniszterelnök-helyettesével egyeztetett. A tárcavezető szerint a partnerség több szinten is kulcsfontosságú: gazdasági szempontból, az energiabiztonság terén, valamint az erdélyi és székelyföldi magyar közösségek támogatása érdekében.

A külügyminiszter, Szijjártó Péter szerint Románia kulcsfontosságú partner a magyar gazdaság, energiaellátás és nemzeti közösségek szempontjából.
A külügyminiszter, Szijjártó Péter szerint Románia kulcsfontosságú partner a magyar gazdaság, energiaellátás és nemzeti közösségek szempontjából.
Fotó: Facebook/Szijjártó Péter

Szijjártó Péter szerint stratégiai területen is fejlődhet az együttműködés

Ez a gazdasági érdekünk is, hiszen a magyar gazdaság számára az egyik legfontosabb exportpiac Románia, és a tavalyi évben is sikerült megdöntenünk az exportrekordot

– emelte ki Szijjártó Péter, hozzátéve, hogy a jó viszony az ottani magyarság helyzetére is pozitívan hat. A miniszter hangsúlyozta: különösen fontos a partnerség az energiabiztonság szempontjából, mivel – mint fogalmazott – Brüsszel sorozatos hibái miatt Európa folyamatosan az energiaválság szélén lavírozik. Az Európai Bizottság célja szerinte az, hogy minél kevesebb forrásból érkezzen energia Európába, aminek nyomán az energia persze annál drágább lesz. Ezzel szemben Magyarország és Románia korrekt együttműködést folytat, és a cél az, hogy ez még szorosabbá váljon. 

A Romániában feltárásra kerülő gázlelőhelyeket számításba tudjuk venni majd a következő évekre, amikor Magyarország földgázellátásáról gondoskodunk

– mondta. Hazánk évi 2,6 milliárd köbméter földgáz fogadására képes Románia irányából, mivel az ehhez szükséges infrastruktúra már kiépült.

Új hidak, vasútvonalak és határátkelők épülhetnek

Szijjártó Péter kiemelte a közlekedési kapcsolatok fontosságát is, mivel a határ két oldalán magyar és román közösségek élnek, akik a családi és baráti kapcsolatok fenntartása érdekében rendszeresen átlépik a határt. 

Azzal, hogy a románokat sikerült besegítenünk a schengeni övezetbe, ezzel tíz új határátkelőhely egyből az emberek rendelkezésére áll

– közölte. A tervek között szerepel a Szent Gellért-híd újjáépítése Magyarcsanádnál, valamint egy új határátkelőhely kialakítása. Emellett már folyamatban van a Szeged és Temesvár közötti vasútvonal tervezése is.

Újabb közlekedési kapcsolatokat szeretnénk létrehozni, amivel a határ mentén élőket és úgy általában Magyarországot, Romániát, a magyar és a román gazdaságot is támogatni tudjuk

– fogalmazott a miniszter.

Borítókép: Szijjártó Péter és Tánczos Barna (Fotó: Facebook/Szijjártó Péter)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.