Prodi és Fradkov egyetértett abban, hogy mindkét félnek fokozott erőfeszítéseket kell tennie a még függőben lévő technikai problémák rendezésére a közöttük folyó tárgyalásokon. A bizottsági elnök azt javasolta, hogy a tárgyalásokat szeptember végéig zárják le, s a miniszterelnök készségesnek bizonyult erre – tájékoztatott a távirati iroda. Egyelőre nem ismert, pontosan mikorra is várható a korlátozó intézkedések feloldása, a bizottság azonban arra számít, hogy nagyon rövid időn belül sor kerül rá.
Moszkva arra tartana igényt, hogy az EU egységes állat-egészségügyi tanúsítvánnyal lássa el a szóban forgó termékeket, és e dokumentumokat az Európai Bizottság adja ki. Brüsszel azonban már a korlátozó intézkedésekre adott első válaszában világossá tette, hogy ezt jogilag nem tartja lehetségesnek, és ezért nem is kívánja fontolóra venni. A szeptemberig folytatandó tárgyalások az EU szándékai szerint jórészt magyarázó jellegűek lesznek, végső céljuk pedig az lesz, hogy megállapodás jöjjön létre az EU és Oroszország között a tanúsítványok rendszeréről és alkalmazásáról.
Az orosz korlátozás érintheti hazánkat is, amely a napokban még exportált előhűtött, magas minőségű húsokat Oroszországba. Zádori László, a Vágóállat és Hús Terméktanács titkára szerint ha felfüggesztenék az exportot, az komoly károkat okozna az érintett cégeknek.
Az uniós csatlakozást követő egy hónap alatt 62-szer volt gyorsriasztás az élelmiszer-biztonság területén, amelyből két eset érintett Magyarországot. Az egyik esetben argentin importból származó, itthon csomagolt, majd Szlovákiába szállított mézben találtak a szlovák hatóságok maradék antibiotikumot, így a szállítmányt meg kellett semmisíteni. A tételt hazai szakemberek is ellenőrizték, de a szúrópróbaszerű vizsgálat nem mutatott ki szennyezést. A másik esetben egy pisztáciaszállítmányban mutattak ki a megengedettnél magasabb afla-toxin szintet Csehországban. A nálunk forgalomba hozott mennyiséget valószínűleg elfogyasztottuk. A rakomány érvényes SGS-tanúsítványokkal rendelkezett, amelyek bizonyították megfelelőségét – hangzott el tegnap a Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatal tájékoztatóján. Biacs Péter főigazgató elmondta: növekvő feladataik ellátásához növelni kellene a hivatal létszámát és költségvetését is, mert az idei keretből éppen hogy képesek lesznek kigazdálkodni ezt az évet.

Ezt mondta Orbán Viktor Gyurcsány lemondásáról és válásáról