A Hír TV tegnap közzétette azt a szombati keltezésű dokumentumot, amely a felek közti esetleges megállapodás alapját adhatja.
A megállapodás első pontja szerint a felek olyan egyezségre törekszenek, amely garantálja, hogy a betegek terhei ne növekedjenek. Úgy tűnik, ezt csak a tb által támogatott orvosságoknál sikerül elérni. Mégpedig azzal a technikával, hogy a készítmények termelői árát ugyan visszaállítják a 2004. márciusi, azaz a jelenleginél 15 százalékkal magasabb szintre, ám a tb-támogatás mértékét is hozzá emelik. A gyártóknak vállalniuk kell, hogy a többletkiadás egy részét visszafizetnék az államnak. A vita most arról szól, hogy a költségeket milyen arányban osztanák meg.
*
A megállapodás további részleteiből viszont kiderül, hogy a főként recept nélkül kapható, a tb által nem támogatott szerek esetében nem sikerül garantálni egész évben a jelenlegi árszintet. A cégek csak azt vállalnák, hogy október 1-jéig nem emelik áraikat. Kérdés, hogy ezt követően csak a korábbi szintig vagy annál nagyobb mértékben drágítanának. A kormány a gyártókkal kötött alkuban vállalná, hogy nem él a parlament előtt lévő törvényjavaslat végrehajtásával, amely – hétfői elfogadása esetén – lehetőséget adna az árak befagyasztására a kormánynak legfeljebb kilenc hónapra. Vállalja továbbá, hogy 2005-re és 2006-ra a gyógyszerek ártámogatására szánt úgynevezett gyógyszerkasszában megfelelő növekményt biztosít. A megállapodás része lenne az is, hogy 2004. július 1. és 2006. december 31. között a tb-támogatásban részesülő termékek árát euróban rögzítenék, s ez idő alatt áremelésre csak akkor kerülhetne sor a gyártók részéről, ha számottevő árfolyamváltozás következik be.
Ugyanakkor továbbra is a parlament előtt fekszik az a törvényjavaslat, amely lehetőséget adna a kormánynak arra, hogy legfeljebb kilenc hónapra az éppen aktuális szinten befagyassza az árakat.
Fontos megemlíteni, hogy az egyeztetésen Kökény Mihály egészségügyi miniszter csak percekig vett részt, Veér András – a miniszterelnök tanácsadójaként – tárgyal a gyógyszergyártókkal az árakról, de ő közvetlenül Kiss Péter kancelláriaminiszternek jelent. A Hír TV megkereste Veér Andrást, aki elmondta: valóban folytak tárgyalások az általa vezetett kormánydelegáció és a gyógyszergyártók képviselői között, amely tárgyalások ma folytatódnak. Veér azt is megerősítette, hogy a felek megállapodás közeli állapotba jutottak. Úgy fogalmazott, hogy nagyon konstruktív az egyeztetések légköre. Arra a kérdésre, hogy miért nem Kökény Mihály vezeti a kormánydelegációt, Veér András úgy válaszolt, hogy erről Medgyessy Péternél kellene érdeklődnünk. A hírcsatorna által közzétett dokumentumokból az is kiderül: Veér jelentése után Kiss Péter jóváhagyta a megállapodás pontjainak jó részét.

Órák óta várt a klinikán, de nem is sejtette, hogy ilyesmi megtörténhet vele