Gyógyszerárak: alku a háttérben

Olyan alkut kötne a kormány a gyógyszergyártókkal, amely csak a társadalombiztosító által támogatott orvosságoknál garantálná a jelenlegi árakat az év további részére. A többnyire recept nélkül kapható, tb által nem támogatott készítményeknél viszont októbertől áremelés várható.

2004. 06. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Hír TV tegnap közzétette azt a szombati keltezésű dokumentumot, amely a felek közti esetleges megállapodás alapját adhatja.
A megállapodás első pontja szerint a felek olyan egyezségre törekszenek, amely garantálja, hogy a betegek terhei ne növekedjenek. Úgy tűnik, ezt csak a tb által támogatott orvosságoknál sikerül elérni. Mégpedig azzal a technikával, hogy a készítmények termelői árát ugyan visszaállítják a 2004. márciusi, azaz a jelenleginél 15 százalékkal magasabb szintre, ám a tb-támogatás mértékét is hozzá emelik. A gyártóknak vállalniuk kell, hogy a többletkiadás egy részét visszafizetnék az államnak. A vita most arról szól, hogy a költségeket milyen arányban osztanák meg.
*
A megállapodás további részleteiből viszont kiderül, hogy a főként recept nélkül kapható, a tb által nem támogatott szerek esetében nem sikerül garantálni egész évben a jelenlegi árszintet. A cégek csak azt vállalnák, hogy október 1-jéig nem emelik áraikat. Kérdés, hogy ezt követően csak a korábbi szintig vagy annál nagyobb mértékben drágítanának. A kormány a gyártókkal kötött alkuban vállalná, hogy nem él a parlament előtt lévő törvényjavaslat végrehajtásával, amely – hétfői elfogadása esetén – lehetőséget adna az árak befagyasztására a kormánynak legfeljebb kilenc hónapra. Vállalja továbbá, hogy 2005-re és 2006-ra a gyógyszerek ártámogatására szánt úgynevezett gyógyszerkasszában megfelelő növekményt biztosít. A megállapodás része lenne az is, hogy 2004. július 1. és 2006. december 31. között a tb-támogatásban részesülő termékek árát euróban rögzítenék, s ez idő alatt áremelésre csak akkor kerülhetne sor a gyártók részéről, ha számottevő árfolyamváltozás következik be.
Ugyanakkor továbbra is a parlament előtt fekszik az a törvényjavaslat, amely lehetőséget adna a kormánynak arra, hogy legfeljebb kilenc hónapra az éppen aktuális szinten befagyassza az árakat.
Fontos megemlíteni, hogy az egyeztetésen Kökény Mihály egészségügyi miniszter csak percekig vett részt, Veér András – a miniszterelnök tanácsadójaként – tárgyal a gyógyszergyártókkal az árakról, de ő közvetlenül Kiss Péter kancelláriaminiszternek jelent. A Hír TV megkereste Veér Andrást, aki elmondta: valóban folytak tárgyalások az általa vezetett kormánydelegáció és a gyógyszergyártók képviselői között, amely tárgyalások ma folytatódnak. Veér azt is megerősítette, hogy a felek megállapodás közeli állapotba jutottak. Úgy fogalmazott, hogy nagyon konstruktív az egyeztetések légköre. Arra a kérdésre, hogy miért nem Kökény Mihály vezeti a kormánydelegációt, Veér András úgy válaszolt, hogy erről Medgyessy Péternél kellene érdeklődnünk. A hírcsatorna által közzétett dokumentumokból az is kiderül: Veér jelentése után Kiss Péter jóváhagyta a megállapodás pontjainak jó részét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.