Irakon múlik az olaj ára?

Ha rendeződik az iraki helyzet, szakértők szerint a jelenlegi 24 éves csúcsról jövőre már érezhetően lefelé mozdulna el az olaj ára. Irak a napokban újraindította az olajvezetékeit ért terrortámadások miatt szünetelő exportját, az iparágban azonban nincs nyugalom: Norvégiában sztrájkolnak az olajmunkások, az új beruházások költsége pedig sosem látott magasságokba kúszott.

Erdősi Csaba
2004. 06. 28. 15:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két jelenség együttes hatásának tudják be az elemzők a jelenlegi magas olajárakat. Az egyik Kína fogyasztásának váratlan megugrása, és ezzel párhuzamosan az amerikai tartalékok elapadása, a másik pedig a bizonytalan közel-keleti helyzet. Mivel a túlkeresletet, úgy tűnik, mostanra kielégíti az OPEC által megemelt kitermelési kvóta, többen úgy vélik, az árak az iraki helyzet függvényében változhatnak.
A Reuters hírügynökség nemrégiben 14 olajipari elemzőt kérdezett meg a témában. Az ő becslésük szerint jövőre már érezhetően esik a hordónkénti olajár Amerikában, és a közelmúlt 36-37 dolláros átlagszintjéről körülbelül 30 dolláros szintre esik. A szakértők úgy vélik, a jelenlegi magas árban mintegy nyolcdollárnyi nem a keresleti-kínálati viszonyoknak, hanem a politikai okokra visszavezethető feszültségeknek tudható be. Amint rendeződik tehát az iraki export, illetve új termelőkapacitások indulnak be, az árszint is visszaáll.
Az áresést prognosztizálók Irak stabilizálódásán túl az OPEC-országok, valamint rajtuk kívüli fő kitermelők, Oroszország, Közép-Ázsia és Nyugat-Afrika kínálatának bővülésére alapozzák véleményüket. Vannak azonban olyan elemzők is, akik ezt az állásfoglalást túlságosan optimistának tartják. Az angol Barclays Capilal’ például árcsökkenés helyett árnövekedést jósol – 40 dolláros olajárakkal 2010-re.
A szkeptikusok azt hangoztatják, túlságosan nagy a feszültség az olajpiacon ahhoz, hogy minden kockázati tényezőt előre lehessen látni. Senki sem gondolta volna például, hogy Norvégia kitermelése teljesen leállhat az olajipari dolgozók sztrájkja miatt. Az elvárt pluszkitermelés mennyisége legalábbis kérdéses, hiszen Oroszország többször is világossá tette már, hogy kútjai a kapacitásuk határán dolgoznak. Drágulnak az új beruházások is. Az energiainfo.hu internetes szakportál közlése szerint legutóbb éppen az orosz Gazprom társaság jelentette be, hogy vezetéképítéseit megdrágítja az acél magas ára. A Kelet-Szibériából a távol-keleti Nahodka kikötője felé vezető olajcső – amelynek építését a japán kormány is szorgalmazza, sőt, támogatja – megépítését régóta tervezik. Az első becslések szerint az építkezés összesen tízmilliárd dolláros befektetést igényelt volna, a szám azóta felfelé kúszik: egy hónappal ezelőtt 12-13, pár nappal ezelőtt pedig már 16 milliárd dolláros végösszegről beszéltek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.