Kiknek állt érdekükben az ingusföldi vérfürdő?

Halottaikat gyászolják az ingusok, a köztársaságba betört, nagy valószínűséggel a csecsen szakadárokhoz tartózó harcosok elmenekültek, a nazranyi utcákon azonban még ott vannak a két nappal ezelőtti összecsapások nyomai; az elemzők az akció hátterét találgatják.

2004. 06. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ingusföldi akció csecsen vonatkozását az Észak-Kaukázusban lényegében mindenki egyértelműsíti. Legfeljebb néhány nyugati emberjogi harcos vár még mindig a hivatalos felelősségvállalásra, hátha ezúttal nem Baszajev és társai kezéhez tapad a több tucat ingus vére. Tipikus terrortámadásról van szó, átfogó katonai hadműveletre ugyanis már képtelen lenne az 500–1500 fősre becsült ellenállás. A lombos fák fedezékében a lakosság fogyatkozó, ám még érezhető támogatásával azonban nyaranta le-lecsapnak a hegyekből, majd, mint most is, visszahúzódnak „zöld várukba”.
A csecsen szálat elég egyértelműen erősíti az akció időpontjának kiválasztása is. Május 9., a győzelem napja után ismét szimbolikus, az orosz nép számára szent dátumot választottak, hiszen június 22-én a Szovjetunió megtámadásának 63. évfordulójára emlékezett az ország. Mindez alátámasztja azt a feltételezést is, hogy a szakadárok számolnak erődemonstrációik pszichológiai hatásával is.
A szeparatisták igyekeznek azt a látszatot kelteni, hogy az egy ideje már az amerikaiak terroristalistájára is felkerült Baszajevnek és Maszhadovnak nincs egymáshoz közük, s utóbbi nem más, mint egy meg nem értett békegalamb. Ezt azonban éppen az exelnök nyugati követe, Ahmed Zakajev cáfolta, aki közölte, hogy a harctéri parancsnokok június 14-i tanácskozásán szorították rá Maszhadovot a keményebb fellépésre, így a mostani látványos ingusföldi betörésre is. Ezek után persze aligha lehet reálisan arra számítani, hogy Moszkva leül tárgyalni Maszhadovval. Persze, lehet, hogy nem is ez a cél. Ez a taktika azonban Nyugaton sem mindenütt talál együttérzésre. Az amerikai külügyminisztérium vezető politikusai például már Kadirov meggyilkolása után feszegették Maszhadov felelősségét, elismerve, hogy ilyen körülmények között nincs esélye a tárgyalásoknak.



Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.