Kína érdeklődik a befektetések iránt

Hazánkban tesz látogatást Hu Csin-tao, a Kínai Népköztársaság elnöke. Az ázsiai ország első embere Lengyelországot, Romániát és Üzbegisztánt is érinti körútja során. Bár a magyar kormány sikertörténetként értékeli a magyar–kínai kapcsolatok elmúlt másfél esztendejét, bőven akad még megválaszolatlan kérdés.

Szentesi Zöldi László
2004. 06. 10. 16:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Astatisztikai adatok tanúsága szerint a magyar–kínai kapcsolatok látványosan fejlődtek az elmúlt esztendőkben. 2003-ban a kétoldalú áruforgalom értéke 3,463 milliárd dollár volt, jelenleg Magyarország Kína legnagyobb kereskedelmi partnere a közép-európai régióban. A magyar–kínai kereskedelmi forgalom az elmúlt öt esztendőben az 1998-as 450 millió dolláros szinthez képest közel hétszeresére nőtt 2003-ban.
Ezt az örvendetes tényt azonban némiképp beárnyékolja a két fél kereskedelmi forgalmának nyilvánvaló aránytalansága. 2003-ban a magyar statisztikai adatok szerint a kétoldalú áruforgalom értéke 3,463 milliárd dollár volt, ebből a magyar export 177,5 millió dollár, az import pedig 3,3 milliárd dollár. Ez azt jelenti, hogy a rohamosan növekvő kínai beruházásokkal a magyar kivitel továbbra is képtelen lépést tartani. Nem adhat okot elbizakodottságra az a tény sem, hogy a Kínában lévő magyar beruházások összege mindössze 61 millió dollár. Fontos hangsúlyozni, hogy a fenti adatok a két ország közötti hivatalos állapotokat rögzítik. A Kínából Magyarországra települt illegális kereskedelem és feketegazdaság igen számottevő. Egyes becslések szerint a hazánkban működő több ezer kínai cég – statisztikákban nem szereplő – forgalma meghaladhatja a hivatalos kínai beruházások mértékét.
Kovács László külügyminiszter több ízben is hangoztatta, hogy Medgyessy Péter 2003-as pekingi látogatása fordulópontnak bizonyult. A miniszterelnöki látogatás valóban régi adóssága volt a magyar állami vezetésnek, ugyanakkor erős túlzás azt állítani, hogy a kedvező folyamatok kizárólag e protokollesemény következményei lennének. Megfigyelők emlékeztetnek arra, hogy Magyarország időközben uniós tagállam lett, a lendületben lévő kínai gazdaság már csak ezért is fokozottan érdeklődik az itteni beruházások iránt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.