Kínos affért görget maga előtt a CDU

Helmut Kohl ismert volt arról, hogy célzatosan igyekezett kiböjtölni a kellemetlen ügyeket. A CDU-kancellár örökét ápolja most ismét a pártvezetés, és igyekszik elhallgatni a kereszténydemokraták számára oly kényelmetlen Hohmann-affért.

Stefan Lázár
2004. 06. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hesseni tartományi szervezet ötvenhat esztendős parlamenti képviselője 2003 októberében, a német egység napja alkalmából választókerületének közönsége előtt elmondott beszédében utalt a bolsevik forradalom számtalan vezetőjének zsidó származására, és ebből – ha csak közvetve is – azt a tanulságot vonta le, hogy a zsidóságot is lehetne „tettes nép”-nek nevezni. Az antiszemita megnyilvánulásként interpretált részlet nem maradt következmények nélkül. A CDU/CSU parlamenti frakciója kizárta soraiból Martin Hohmannt, s felszólította a hesseni kereszténydemokratákat, indítsanak ellene fegyelmi eljárást, továbbá távolítsák el a pártból is. Azóta fél esztendő telt el anélkül, hogy e célhoz közelebb került volna a Roland Koch tartományi miniszterelnök vezette apparátus.
Talán még júniusban kerül sor arra, hogy a háromtagú pártbíróság végre állást foglaljon. Döntése azonban semmi konkrét eredményt nem hozhat, hiszen a várható határozat elleni fellebbezés lehetőségei beláthatatlanok. Hohmann, aki minden körülmények között a CDU tagja akar maradni, már bejelentette, akár a legfelső bíróság elé is hajlandó vinni az ügyet. „Elítélek minden fajta páratlan gonosztettet, történelmi realitásokat pedig nem lehet megváltoztatni” – hangoztatja, és a leghatározottabban elutasítja a vele szemben felhozott vádat, hogy antiszemita kijelentéseket tett volna. Két bírósági döntés ráadásul máris őt erősíti. Előbb a német zsidók központi tanácsának izgatás miatti feljelentése futott zátonyra, mert az ügyészség semmi okot sem látott arra, hogy eljárást indítson. A frankfurti felső bíróság pedig megtiltotta a Stern magazinnak, hogy a „tettes nép” fogalmát a CDU-politikusnak tulajdonítsa, mert – a jogtudorok szerint – Hohmann ilyen fogalmazást soha nem használt, beszédéből legfeljebb következtetni lehet ilyen értelmű véleményre.
Az elutasító döntések igazat látszanak adni mindazoknak, akik egyetértenek a konzervatív honatyával. Az ellene irányuló kizárási eljárás bejelentését követően kétszáz személy lépett ki a CDU-ból, a tartományi pártbíróság ülését megelőzően pedig számtalan napilapban nagyméretű szimpátiahirdetések jelentek meg érdekében. A CDU meghatározó személyiségei is tudják, hogy nehéz feladat előtt állnak, ha valóban ki akarják zárni a pártból Martin Hohmannt.
Az eljárás csak akkor kecsegtet sikerrel, ha eleget tudnak tenni a világos előírásoknak, rábizonyítják, hogy kárt okozott a pártnak, vagy megsértette annak irányelvét. A berlini központ továbbra is abban bízik, hogy Hohmann végül mégiscsak elhatárolja magát antiszemitának minősített kijelentésétől, vagy önszántából hagyja el a pártot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.