Lobbiztak tisztségükért a bábkormány tagjai

Hírösszefoglaló
2004. 06. 05. 17:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az amerikai katonák Irakban maradását szeretné az új bagdadi kormány, de az iraki vezetésnek beleszólással kell bírnia arra nézve, hogy meddig maradjanak – mondta az ENSZ Biztonsági Tanácsa előtt Hosjar Zebari iraki külügyminiszter. Zebari nem értett egyet Franciaországgal, Németországgal és Kínával, amelyek kötött határidőt akarnak rögzíteni a külföldi csapatok Irakból való kivonására. Ennek időpontját – szavai szerint – az iraki vezetőknek kellene meghatározniuk. „Úgy vélem, ezekre az erőkre szükségünk van egy ideig, de szuverén kormányunk lévén ez nem tarthat örökké” – jelentette ki csütörtök este az ENSZ székhelyén.
Az iraki szuverenitáshoz vezető folyamat alapjának tekintett kollaboráns kormány legitimitását mindenesetre egyes arab források megkérdőjelezik. Az as-Sark al-Auszat lap szerint ugyanis Ijád Allávi kijelölt iraki miniszterelnök mintegy 350 000 dollárt fizetett ki amerikai politikai tanácsadóknak egyesült államokbeli imázsa kialakításáért. Allávi népszerűsítését az Egyesült Államokban a politikai reklámokra szakosodott cégek végezték el. Ugyancsak az arab napilap számolt be arról, hogy a kijelölt iraki elnök, Gázi Adzsíl al-Jáver családtagjai nem kívánják elhagyni a szaúdi monarchiát, amelynek alattvalói.
A börtönök felügyeletét is magában foglalja Irak szuverenitásának június 30-i helyreállítása, aminek eredményeként az amerikai fogságban lévő Szaddám Huszeint is kiadhatják az iraki igazságszolgáltatásnak – közölte Nagy-Britannia ENSZ-nagykövete.



Ivanov Bírál. Ma már világos, hogy az iraki katonai beavatkozás nem érte el célját; az azzal kapcsolatos viták azonban háttérbe szorították a korábbi nemzetközi együttműködések pozitív emlékeit – írta a Financial Timesban az orosz védelmi miniszter. Szergej Ivanov hozzátette: nincs világos válasz arra a kérdésre, voltak-e Iraknak tömegpusztító fegyverei. Nem bizonyították, hogy Szaddám Huszein elnök megbuktatott rendszerének köze volt a szeptember 11-i támadásokhoz. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.