Összesen négy repesz találta el múlt csütörtökön a szállítás közben elhunyt magyar szakaszvezető, Nagy Richárd konvoját, de ennyi is elég volt ahhoz, hogy bekövetkezzék a tragédia – derült ki tegnap a parlament honvédelmi bizottságának ülésén, amelyen az esetet vizsgáló testület vezetője, Isaszegi János számolt be a történtekről. A dandártábornok lapunknak elismerte: létezik olyan páncéllemez, amellyel el lehet látni a katonai járműveket, hogy megvédjék az abban utazókat az RPG rakétagránátoktól és az olyan repeszektől, amilyen Nagy Richárd halálát okozta, de ezt Irakban nem alkalmazzák. Ezek a lemezek szerinte ugyanis adott esetben nagyobb kárt is okozhatnak, ha szétszakadó darabjaikkal megsebesítenek valakit.
Simicskó István (Fidesz) a bizottsági ülésen felvetette, hogy feltehetőleg nem katonai célú BTR harci jármű lehetett az, amelyben Nagy Richárd utazott, mert azokon a búvónyílás páncélajtaja is védi a benne álló katonákat, és ez szerinte megakadályozta volna a halálos sebesülést.
*
Isaszegi János állította: katonai járműben utaztak a szállító kontingens tagjai. A dandártábornok cáfolta a Népszabadság azon értesülését, hogy a magyar védőmellény, amelyet a szakaszvezető viselt, nem fogja fel a repeszeket.
Juhász Ferenc honvédelmi miniszter közölte: a nemzetbiztonsági kabinet is tudomásul vette a magyar bizottság jelentését, és elfogadta, hogy minden biztonsági intézkedést betartottak a katonák. Megállapították, hogy a szállítók a legjobban felszerelt egységek, nincs szükség az eszközeik cseréjére.
Isaszegi János a honvédelmi bizottság ülésén ismertette a vizsgálóbizottság jelentését. Eszerint égi és földi biztosítást is igényeltek a hadosztály-parancsnokságtól a szállításhoz, közvetlenül a szállítás előtt azonban nem járta be senki az útvonalat. A járműoszlop elején egy Wolf terepjáró haladt a többi autótól 150 méternyi távolságra, ennek kellett felmérnie, hogy vannak-e pokolgépek, és történik-e a szokásostól eltérő esemény az út mentén.
A terepjárót követte az a BTR, amelyben Nagy Richárd állt. A pokolgépet az út jobb oldalán helyezték el, beásva egy bokros, köves területen. A robbanás a BTR és az ezt követő jármű között következett be. Két akna is robbant, amelyek közül az egyik ejtette a halálos sebet. A jelentés szerint a felderítők azért nem sejtették a támadást, mert a környéken minden a normális életnek megfelelően zajlott, például helyiek pakoltak gázpalackokat az út egyik oldalánál. A környékről és a robbanás porfelhőjéről fényképeket is készítettek a konvoj katonái, amelyeket bemutattak a bizottságnak. Ezeken azonban nem látszanak a gázpalackok mellett tevékenykedő emberek.
Isaszegi János közölte: az amerikaiak mentőhelikoptere 43 perc múlva érkezett meg a helyszínre, de a hadműveleti területen ez megfelel az előírásoknak. Hozzátette: Szabó Sándor orvos alezredes jelentése szerint akkor sem lehetett volna megmenteni Nagy Richárd életét, ha a gép korábban érkezik. A területre érkező katonáknak nem sikerült megtalálniuk a tetteseket, és a támadást a mai napig nem vállalta senki. Nagy Richárd fegyverszíját elszakította a becsapódó repesz, ez bizonyítja, hogy a mellénye felett és a hóna alatt sebesült meg. Egy repesztől berobbant a BTR mögötti kisteherautó szélvédője is, és Tesényi Attila szerződéses szakaszvezető váll- és arcsérülést szenvedett.
Simicskó István és Keleti György (MSZP) is arra hívta fel a figyelmet: el kell gondolkodni, hogy a jövőben kihasználják-e a katonák a páncélvédettségét, és hogy milyen intézkedéseket hajtsanak végre a katonák további biztonsága érdekében.
Nagy Richárdot ma délután három órakor temetik el Zagyvarékason, ahol Mécs Imre (SZDSZ) helyezi el a honvédelmi bizottság koszorúját, illetve Juhász Ferenc mond beszédet.
Megerősíti a kormány a kis és közepes cégeket - ez a jövő évi költségvetés egyik célja