Ötvenmilliárd jen értékű, ötéves lejáratú magyar államkötvényt bocsátottak ki tegnap a tokiói piacon – jelentette be a kibocsátás egyik szervezője, a Daiwa Securities pénzintézet. A szamurájkötvény kibocsátásából befolyó összeget az idén lejáró államadósság finanszírozására használja fel a költségvetés.
Az éves finanszírozási tervben összesen hárommilliárd euró külföldről történő forrásbevonás szerepel, szemben a tavalyi kétmilliárd eurós finanszírozással. A hárommilliárdos összegből januárban már kibocsátott egymilliárd euró értékű kötvény, majd ezt követően történt meg a mintegy ötszázmillió eurónak megfelelő angol fontkötvény meghirdetése. A tegnapi forrásbevonás a második egymilliárd eurónyi finanszírozásnak a második felét jelenti. A harmadik egymilliárd eurós kibocsátás konkrét időpontjáról a következő hetekben születik meg a döntés. A kibocsátott államkötvényekre a Standard and Poor’s A mínusz besorolást adott. Az intézet egyébként a Pénzügyminisztérium által meghatározott éves államháztartási hiánynál magasabb, 4,8 százalékos GDP-arányos deficittel, és 6,8 százalékos éves átlagos inflációval számol.
A kormányváltás óta több mint 30 százalékkal nőtt hazánk adósságállománya, ezzel együtt pedig folyamatosan növekedtek az adósság törlesztési terhei. Az államadósság összege jelenleg meghaladja a 11 ezer milliárd forintot. Az idei év első négy hónapjában 313 milliárd forintot kellett adósságszolgálatra és kamattörlesztésre fizetnünk, az összeg 15 százalékkal magasabb, mint hazánk egy évvel ezelőtti kamattörlesztési terhe. A Pénzügyminisztérium az idei évre majdnem 900 milliárd forintos kamatfizetési kötelezettséggel
számol.
Az ÁKK tegnap rendezett visszavásárlási aukcióján az elsődleges értékpapír-forgalmazók összesen 41,6 milliárd forintnyi ajánlatot nyújtottak be, ebből 22,7 milliárd forint össznévértékű papírt fogadott el a kibocsátó magyar állam.

Mutatjuk, hogyan került Gyurcsány és a Momentum a totális süllyesztőbe