Összeomlás szélén a dohányipar

Lapunk elsőként számolt be a Philip Morris Magyarország egri dohánygyárának bezárásáról, amelyet a Heves Megyei Munkaügyi Központ a vállalat bejelentésére hivatkozva tegnap meg is erősített. A döntéssel 334 fő veszíti el munkahelyét.

2004. 06. 19. 20:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egri üzem most bejelentett megszüntetése, valamint a Imperial Tobacco debreceni dohánygyárának múlt havi bezárása – amelynek kapcsán 350 dolgozót bocsátottak el – újabb jelei annak, hogy válságban van a hazai dohányipar. A leépítésekkel több tíz milliárdos nagyságrendű befizetésektől is elesik a magyar állam, hiszen mindkét multinacionális cég a legjelentősebb adófizetők közé tartozott az elmúlt években.
A dohányipari termékek hazai előállítói és forgalmazói szerint a gyárbezárások hátterében egyértelműen a kormányzat januári jövedékiadó-emelése áll.
Az adóváltoztatás nyilvánosságra hozatala után a Philip Morris azonnal be is jelentette, hogy kiszámíthatóbb gazdasági környezetet várnak el a kormánytól. A dohánytermékekre kivetett adók 2002 augusztusa óta majdnem száz százalékkal emelkedtek meg, amelynek eredményeként a legális piac drasztikusan visszaesett, a feketekereskedelem pedig többszörösére nőtt. A gyártók kimutatásai szerint a csempészet megugrása miatt a költségvetés idei vesztesége megközelíti a százmilliárd forintot.
Bővebben a 13. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.