Privatizált hazugsággyár

Csontos János
2004. 06. 08. 18:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rózsaszínben jelent meg minap a Népszabadság. A címlapon a hajtás fölött annyi volt olvasható: Köszöntünk, Magyarország! Fejcsóválva hitetlenkedem: ez már a vágyott szociáldemokrata stílusváltás volna, amikor az otromba vérvörös szolid rózsaszínre vált? Lehet, hogy időközben már a főszerkesztő sem Vörös T., hanem Rózsa T.? Aztán kihajtom az újságot, és látom, hogy ez egy sima telefonos hirdetés – olyan, amilyet más lapok is közöltek, természetesen valahol belül. A mostanra műfajmegjelölés nélküli napilap viszont az első oldalt adta el kilóra, nyilván tetemes felárért. A telefonos cég nevet és színeket váltott, utóbbiakat pinkre és magentára – ezt reklamírozzák mindenütt. (Ha esetleg önök nem tudnák, milyenek a szóban forgó árnyalatok, figyeljék meg a közszolgálati híradó topmenedzseri fizetést húzó moderátorának szerelését: ő, nyilvánvalóan merő véletlenségből, olykor ebben a divatszín-összeállításban pompázik a képernyőn.)
Megadóan tovább lapozok, s kisvártatva egy másik kolumnás hirdetés ötlik a szemembe. Beszédes maffiabetűkkel a Fidesz hazugsággyáráról közölnek közérdekűnek szánt sértegetéseket. Sőt, az állítólagos hazugsággyárosokat keresetlenül meg is nevezik, miközben a legtehetségesebb magyar europolitikust, Szájer Józsefet diszkriminálják. Szándékosan? Vagy homokszem került a demagógiagépezetbe? Elképedek. Mi lesz most a „durák” KGB-t lóvá tevő miniszterelnök legendás szavahihetőségével? Két évig papolt nemzeti összefogásról, árokbetemetésről, aztán itt van: ebből a hirdetésből fogják a jövendő politológus nemzedékeknek tanítani, milyen a negatív kampány, sőt a politikai gyűlöletbeszéd. Ráadásul a stílus! Hazugsággyár: hogyan hangzik ez? Netán a Fidesz munkás tagozata ihlette? Vagy ügyetlen tükörfordítás héberből? Nem hiszem, hogy ez Werber-formula volna: maga az arzénos idea talán igen, de a szóalkotás hamisítatlan hazai lelemény, valahonnan a nyugdíjas Horn-fórumok tájékáról, ahonnan az árulkodó sajtót rendszeresen eltanácsolják. A becsületsértő hirdetés forrása felől nem hagynak kétséget: „Kiadja az MSZP”. Úgy, szóval lehet, hogy a pártonkívüli Medgyessy nem is tud róla? Talán nem is a brüsszeli helyekért, hanem az ő utódlásáért folyik az igazi kampány? De hát ha megkerülték volna, akkor nem állna a Fideszt lehazugozó ócska verbális kampány élére…
Lehetne persze ezt a példátlan politikai mélyrepülést is a derűsebb oldaláról nézni: elvégre tehették volna e kiváló (hazugságügyben a Teller-levél, illetve a Kósa-hamisítvány óta különösképpen kompetens) orgánumok ezt az ordenáré hirdetést a címoldalra is – pink és magenta helyett vérvörössel nyomva. Vitathatatlan önkorlátozás, hogy mind a Népszabadság, mind a Népszava tartózkodott ettől. (Egyelőre.) Talán nem bírta kipengetni a párt a tetemes felárat? De hát szeretném én látni azt a számlát, amikor a Köztársaság tér akár egy árva petákot is fizet e szubeurópai förmedvények közreadásáért. (Az egyik helyen csak a főszerkesztőt delegálják, a másikon náluk van a vastüdő kulcsa is.)
Jegyezzük meg a formulát: „Kiadja az MSZP”. A Népszabadságot és a Népszavát tehát – eltekintve az áttételektől – lényegében az MSZP adja ki. Nem a terméket, hanem a szellemiséget. E szellemiség képlékeny: mióta megbukott a piacon a kommunizmus márkanév, mindig azt kínálja, amit a vásárló hallani akar. Most épp az a feladat: befürödtünk a kormányzással, mondjuk tehát, hogy az ezt a tényt regisztráló ellenzékünk hazudik. És mondják. Kiáll a színre a két kiszolgált bolsevik, Horn és Kovács, akik a tudatlan baloldali szavazóknak most éppen azt hazudják a szocialista lista élén, hogy Brüsszelbe mennek, pedig dehogyis – s nem átallják szájukra venni a tízparancsolatot. Ha már hazugsággyár: vajon kinek van ebben a mechanizmusban igazán tapasztalata? Ki éltette, vezényelte évtizedeken át a marxizmus-leninizmus velejéig hazug manufaktúráját? Miért feledkezhet meg erről oly könnyedén a gázárszakértő Kovács? S miként értette a veterán pufajkás, hogy ha a Fidesszel nem megy a nemzeti összefogás, majd menni fog mással? Talán a legyűrhetetlen egypártrendszeri rutin már ki is jelölte a jövendő kriptofideszeseit?
Hogy épp Gyurcsány hazudozik Orbán Viktorról szólván, az lehet egyszerű ifjúkommunista szorongás is: talán hiába volt a sok áldozat, éjt nappallá tevő privatizáció és szerelmi házasság, mégis kiéneklik a sajtot a szájából. Azt mondani Orbánról, hogy populista, aztán elmenni a kispesti kindertojás-fesztiválra, s ostoba társasjátékot bemutatni a munkátlan Burány miniszterrel – árulkodó infantilizmus. Míg azonban a Gyurcsány–Burány duó egyszerűen csak nevetséges, a Kovács–Horn páros borzongatóan tragikomikus. Ők a kommunizmusnak azt a nemzedékét képviselik, amely látszólag letette ugyan a Kalasnyikovot, de ugyanazzal a lendülettel privatizálta is ama régi hazugsággyárat. Azokét, akiknek a mosolya még ma is képes ráfagyasztani a mosolyt mások ajkára.
Olvastam, hogy nem illik kommunistázni, de hát mit tegyek: a mostani kampányban a régi elvtársak szemérmetlenül megidézték a régi időket. Kísértet járja be az Európai Uniót: a kommunizmus nélküli kommunisták kísértete. Kuncze elnök nyilván nem olvasta a kommunistázó tilalmat: ő a nemzeti petícióban vélt kommunista programot felfedezni, miközben elkerülte szakadatlan adócsökkentésben megfáradt figyelmét, hogy immár a második ciklusban kormányoz együtt a maguk fizikai valóságában is a kommunistákkal. Mivel a kommunista jelzőt a jelek szerint a hazai politikai palettán hiányzó baloldal feladatait mindinkább felvállaló Fideszre próbálja aggatni, jómagam a szocialista jelző helyett kénytelen leszek visszatérni a sokkal kifejezőbb bolsevik jelzőhöz. Értelemszerűen a liberális jelzőt bitorló kunczeisták lesznek a mensevikek. S lám, az óbolsevik Horn–(id.) Kovács és az ifjúbolsevik Gyurcsány–Burány duó mellett itt a mensevik álompáros is: az infominiszter (ifj.) Kovács meg az anti-Klebelsberg Magyar a pedagógusnapon kampányszerűen beindították az iskolai digitális forradalmat. A digitális zsúrkocsik prototípusa azonban sajnálatos módon bedöglött, ám erről a közszolgálati híradóból nem lehetett értesülni, a Hír TV-t meg óvatlanul elfelejtették kitiltani a „belső munkamegbeszélésről”, mint ahogy az óbolsevik Horn szokta. A digitális zsúrfiúk mindenesetre csak néztek leforrázva, mint akinek szülni akar a csaja, de váratlan technikai problémák merültek fel.
A bolsevik hazugsághajón, amit a szövetségi demonstrációhoz navigáltak a Dunán, már tömködik a lékeket – ám hogy elsüllyed-e, csak a választások után derülhet ki. Kovács szerint Fidesz-győzelem esetén nem lesz nyugalom az országban. (Számára semmi esetre sem.) Kérdés, milyen színben nyomják a lojális kormánylapokat, ha ezúttal nem Orbánt éri a hidegzuhany, mint a Műegyetem előtt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.