A britek feloldanák az embargót
London. Nagy-Britannia – Franciaországgal és Németországgal szövetkezve – el akarja érni a Kínával szemben 15 éve,
a Tienanmen téri vérengzés után bevezetett fegyverszállítási embargó feloldását, az amerikaiak azonban hallani sem akarnak erről – írta a keddi The Times. A vezető brit napilap értesülése szerint Nagy-Britannia a színfalak mögött a polgári és politikai jogok 1976-ban kelt nemzetközi konvenciójának ratifikálására igyekszik rábírni Pekinget a döntés előtt. (MTI)
Újabb magyarellenes incidens Délvidéken
Belgrád. Ismét súlyos magyarellenes incidensről számolt be az újvidéki Magyar Szó. Az újság azt írta, hogy az észak-bánáti Törökkanizsán súlyos utcai tömegverekedéssé fajult egy hét végi rendezvény. Magyar fiatalok szombaton zártkörű mulatságot szerveztek. Éjfél után húsz-harminc szerb fiatal érkezett a helyszínre, és megtámadta a szórakozókat. A magyar fiatalok nem tudtak védekezni a túlerővel szemben, súlyos sérüléseket szenvedtek. A napilap közzéteszi a VMSZ tiltakozó közleményét, amelyben a legnagyobb délvidéki magyar párt azt firtatja: minek kell még történnie ahhoz, hogy az illetékes szervek komolyan végezzék munkájukat? (MTI)
Felelősségre vonják Kwasniewskit?
Varsó. A lengyel ellenzéki pártok a napokban bejelentették, alkotmányos felelősségrevonási eljárást kezdeményeznek Aleksander Kwasniewski államfő és Leszek Miller volt miniszterelnök ellen. A bejelentés azt követően hangzott el, hogy elfogadták a Rywin-ügyet vizsgáló bizottság jelentését. A dokumentum többek között kimondja azt is, hogy a két politikus valószínűleg tudott a lengyel filmproducer üzelmeiről, de erről nem tájékoztatták az ügyészséget. Megfigyelők szerint egyébként nem valószínű, hogy az ellenzéknek sikerül elérnie az úgynevezett impeachment-eljáráshoz szükséges kétharmados többséget. (MN)
Szigorúan ellenőrzött orosz vonatok
Moszkva. Öt év után először érkezett tegnap Moszkvába személyszállító vonat Groznijból, az Oroszországhoz tartozó szakadár kaukázusi autonóm köztársaság, Csecsenföld fővárosából. 1999-ben szakadt meg a vasúti összeköttetés Moszkva és Groznij között. Az orosz fegyveres erők akkori nagyszabású csecsenföldi hadművelete során – amellyel meg akarták törni a függetlenségért küzdő csecsen fegyveres erők ellenállását – romba dőlt a grozniji főpályaudvar, és megrongálódtak a fővárosba vezető sínpályák. Az öt év kényszerű szünet után újraindított járaton állig felfegyverzett rendőri kíséret is utazott. (MTI)

Kocsis Máté: Az ukrán titkosszolgálat összejátszik a Tisza Párttal