Szinten maradhat az uniós költségvetés

Nagy Ottó
2004. 06. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kedvezően fogadták az EU-tagállamok nagykövetei azt az ír elnökség által megszövegezett jelentést, amely összefoglalja a következő pénzügyi időszakra vonatkozó bizottsági elképzelések eddigi eredményeit. A dokumentum – amelyet június 17–18-án az Európa Tanács is megvitat – precízen érzékelteti a különböző álláspontokat, anélkül, hogy megpróbálna igazságot tenni közöttük.
Az előkészítés folyamán – értesült a Bruxinfo – a diplomaták főként olyan kérdéseket boncolgattak, hogy milyen legyen a következő többéves költségvetés felépítése, ugyanis az Európai Bizottság a jelenlegihez képest alaposan átrendezné azt. Vizsgálták, hogy tágítsák-e a fejezetek közötti átcsoportosítás lehetőségét, és milyen hangsúlyt kapjanak a különböző fejezetek, illetve változzon-e a saját források rendszere és legyen-e általános visszatérítési mechanizmus azoknak a tagoknak, amelyek nettó befizetői helyzete meghalad egy bizonyos mértéket.
Valószínűleg mindenkit a kiadási oldal meghatározása érdekel a legjobban, illetve eredményez komoly vitákat. A bizottsági javaslat értelmében a kiadási oldal nagysága 2007 és 2013 között átlagosan a bruttó nemzeti jövedelem (GNI) 1,14 százaléka körül alakul majd. Ezzel szembehelyezkednek bizonyos tagországok, akik szerint nem lenne kívánatos ezt a mértéket a GNI egy százaléka fölé emelni, a nettó haszonélvezők viszont érthetően támogatják ezt az elképzelést. Egyes vélemények szerint azonban nem a kiadások szintje, hanem azok megoszlása lesz a meghatározó az egyes költségvetési fejezetek között. Ezért a nemrég csatlakozott országok arra összpontosítanak, hogy a kohéziós támogatások mértéke ne csökkenjen a versenyképességi részhez képest, amelynek finanszírozása 2007-ről 2013-ra háromszorosára nő az Európai Bizottság tervei szerint. A kohéziós támogatások ugyanis garantáltan járnak, a versenyképességi büdzséből viszont a tagok csak egymással versengve juthatnak forrásokhoz. Versenyképességi és foglalkoztatási célokra 2013-ban 25,8 milliárd eurót, míg a kohéziót erősítő célokra hasonló évben 50,9 milliárd eurót szán az Európai Bizottság.
Az alkudozások során Magyarország mindenesetre arra igyekszik nagy hangsúlyt fektetni, hogy a felzárkóztatási alapoknál az unió legszegényebb térségeiben legyen a legmagasabb egy főre jutó támogatás. Emellett arra is koncentrálunk, hogy a strukturális támogatási jogosultságtól természetes módon eleső térségeknél, legalábbis az új tagállamok esetében ne a 2006-os szint legyen a kiindulási alap a támogatás mértékénél. A különleges bánásmódra azért van szükség, mert az újak régiói, köztük a 2007-től jogosultságát várhatóan elveszítő Budapest, illetve Közép-Magyarország, sokkal alacsonyabb támogatási kulcsot élveznek, mint a régi tagállamok régiói.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.