Szlovákiába menekülő hazai cégek

Versenyképes bért kell fizetni Magyarországon, amely itt tartja az embereket – mondta tegnap Demján Sándor. A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének ügyvezető elnöke szerint sürgősen javítani kell az ország versenyképességét, s reformokra van szükség, amelyhez – ír példán nyugvó – politikai konszenzus szükséges.

Csákó Attila
2004. 06. 23. 17:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Demján Sándor úgy látja, hogy az elmúlt időszakokban csak félmegoldások születtek, holott a változás a társadalom kilencven százalékának jó lenne. Az ügyvezető elnök tapasztalatai szerint egy kabinet minél többet beszél a reformokról, annál kevésbé hajtja végre őket. Elsősorban költségvetési, adó- és képzési reformot tart fontosnak Demján, aki úgy látja, hibás a szakmunkások és a diplomások egy a hathoz képzési aránya. Magyarország nem olyan gazdag, hogy a drága pénzen képzett diplomások a túlképzésük miatt elhagyják az országot – tette hozzá.
Az ügyvezető elnök hangsúlyozta: örülni kell a multinacionális cégek befektetéseinek, de a nemzet arculatát, jövőjét a kis- és középvállalkozók helyzete határozza meg. Az elkövetkezendő tíz év nem lesz könnyű, ezért van szükség jó állami stratégiára. Az uniós kihívásokra jobban fel kellett volna készülni, ez azonban a rendszerváltás óta tevékenykedő valamennyi kormány hibája miatt elmaradt. A magyar versenyképesség visszaesését jól példázza, hogy Szlovákiában már hétezer magyar vállalkozás működik, s számuk az év végéig akár 15 ezerre emelkedhet. A vállalkozók és a vidék lehet az uniós verseny vesztese, ha nem születik megoldás versenyképességük növelésére.
Tegnap együttműködési megállapodást írt alá Csicsáky Péter, a takarékbank vezérigazgatója és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) ügyvezető elnöke. Ennek eredményeképpen júliustól a takarékszövetkezeti fiókokban is elérhető lesz a Széchenyi-kártya. Így a kistelepülések lakói könynyebben juthatnak a konstrukcióhoz – mutatott rá Krisán László. A Széchenyi-kártyát kibocsátó KA-VOSZ Rt. vezérigazgatója ismertette: júliustól tízmillióra emelik a felvehető összeg maximális limitjét. A kihelyezett hitelérték ötvenmilliárd, az egy kártyára jutó érték 3,8-3,9 millió forint. A Széchenyi-kártya meghaladja a négylépcsős hitelprogramban – az Európa-hitel kivételével – kihelyezett összes pénz volumenét, hiszen azok gyakran el sem jutnak a vállalkozókhoz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.