Történelmi másolatok

2004. 06. 26. 13:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Árpád-házi királyaink sírjához hasonlatos ősgesztáink sorsa is: egy sincs meg belőlük. Annyi biztos, hogy Nagy Lajos király környezetében 1358-ban látott hozzá a krónikakompozíció elkészítéséhez egy ismeretlen – vagy Kálti Márk székesfehérvári őrkanonok, vagy valaki más, például Tótsomlyósi Apród János –, döntő jelentőségű bizonyítékok senki szerzőségét nem támasztják alá. Azt viszont igen, hogy a latin nyelvű szöveg nem önálló mű, hanem a fennmaradt krónikák, illetve krónikatöredékek kompilációja. A tudomány abban is megegyezik, hogy többnyire a Képes Krónikából tudjuk azt, mi történt a hazában a Szent István megkoronázását követő háromszáz esztendőben. Sehol másutt fel nem lelhető adatokat, eseményeket, sőt mondákat hagyott a mű az utókorra, s ez avatja a magyar történelem igen becses forrásává. A későbbiekben bőven merítettek belőle, sőt elsősorban erre támaszkodtak az 1330 utáni eseményekkel kiegészített kódexek (ilyen a Thuróczi-krónika) vagy éppen a – szövegromlott – másolatok, mint például a Hess András nyomdájában 1473-ban kinyomtatott Budai Krónika.
A Képes Krónika eredeti példánya nincs meg, szövegét mindössze másolatból ismerjük. Azonban a másolat csonka: tizenkét fejezetben (209 részben) számol be a magyar történelemről a hunok megjelenésétől Anjou Károly havasalföldi hadjáratáig, ám a mű mondat közben szakad meg az 1330. esztendő eseményeinek elmondásánál, ezért nem tudjuk, valójában mikor készült az eredeti beszámoló, amelyhez az ismeretlen szerző egy I. András (1046–1060) vagy Salamon (1063–1074) király uralkodása alatt készült és azóta elveszett ősgesztát használt fel. Mindezt a Képes Krónika szövegelemzése valószínűsíti. És hogyan lett belőle Képes Krónika? A művet az 1370-es években I. Lajos király lemásoltatta. A csodás szépségű kódexet (amely 1932-ben került vissza Magyarországra) negyvenegy miniatúra és 95 iniciálé díszíti, innen kapta a nevét.
A krónika most az Osiris Források sorozatának részeként jelent meg Bollók János korszerű fordításában, a megértést segítő bőséges jegyzetanyaggal.
(Képes Krónika. Osiris Kiadó, Budapest, 2004. Ára: 3100 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.