Valóban adós a magyar állam?

Lapzártáig nem hozta nyilvánosságra tegnap az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt. azt az információt, hogy döntött-e a Legfelsőbb Bíróság gazdasági tanácsa abban az ügyben, amelyet az ÁPV Rt. kezdeményezett a tönkrement állami vállalatok tartozásainak ügyében.

Hunyor Erna
2004. 06. 23. 17:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint ezerötszáz egykori állami vállalat ment tönkre, jutott csődbe vagy került a felszámolás, illetve végelszámolás sorsára azután, hogy a rendszerváltozás óta eltelt tizenöt év alatt részvénytársasági formában magánosították őket. E vállalatok vagyona azóta eltűnt, a részvények pedig ma már semmit sem érnek. Ez az oka annak, hogy e cégek szerződéses partnerei és beszállítói nem juthattak hozzá járandóságukhoz. Több cég eladta követelését az erre szakosodott behajtótársaságoknak. Akár százmilliárd forintjába is kerülhet az államnak, amennyiben elveszíti a pert. Lapunk hétfőn négy kérdést juttatott el az üggyel kapcsolatban a vagyonkezelőhöz, amelyre meg is érkezett az írásos válasz. A probléma csak az, hogy az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt. nyilatkozata egyik általunk feltett kérdésre sem adott választ.
Lapunk az alábbiakat szerette volna megtudni: melyek azok a cégek (szám szerint ötven), amelyeket érint a Legfelsőbb Bíróság (LB) döntése; mekkora ezek perértéke; mi lett ezen cégek vagyonával (csőd-, illetve felszámolási eljárás indult-e ellenük); mikor alakult ki ez a – laptársunk által százmilliárdosra becsült – csődhelyzet?
Az alábbiakban szó szerint adjuk közre az ÁPV Rt. által a fenti kérdéseinkre adott válaszát:
„Az ÁPV Rt. ellen konszernfelelősség miatt indított perekkel összefüggésben hangsúlyozni kell, hogy a Legfelsőbb Bíróság a konszernjogi felelősség kérdésének eldöntésével alapvetően arra fog végleges választ adni, hogy a rendszerváltás előtti gazdaságért, közelebbről a szocialista vállalatok tartozásaiért az előttünk álló költségvetésnek, illetve az államnak helyt kell-e állnia vagy sem. A jelenlegi, irányadónak tekinthető gyakorlat egyfelől a privatizáció elengedhetetlen következményének, másfelől a magánosítás és a bürokrácia kötelező melléktermékének tekinti ezt az ügyet. Ez a megközelítés azonban túlzó és megengedhetetlen leegyszerűsítése a kérdésnek. Rögzíteni kell, hogy nem azért kell a megszűnt állami vállalatok adósságaiért felelni, mert azok részvénytársasági formában átkerültek a privatizációs szervezetekhez, majd ezt követően jó vagy rossz tulajdonosként, zűrzavarok közepette – bizonytalan jogi és gazdasági helyzetben – irányították ezeket az átalakult társaságokat, hanem azért, mert a szocialista nagyvállalatok a kicsikkel együtt (cca 1500 cég) technikai, technológiai és tőkeellátottsági okok miatt túlnyomórészt nem bírták a versenyhelyzetet.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.